FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Üzerinde bıçak taşıyana 189 lira ceza!

Kolay elde edilebildiği için sıklıkla suç aleti olarak kullanılan kesici aletlerin denetim altına alınması için İçişleri Bakanlığınca çalışma başlatıldı.

22 Eylül 2014 Saat: 14:23
Üzerinde bıçak taşıyana 189 lira ceza!
Üzerinde bıçak taşıyana 189 lira ceza!

Kolay elde edilebildiği için sıklıkla suç aleti olarak kullanılan kesici aletlerin denetim altına alınması için İçişleri Bakanlığınca çalışma başlatıldı. Bu kapsamda başta bıçak olmak üzere kesici aletleri taşıyanlara, 189 lira para cezası verilecek.

Polis; yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstasları dikkate alarak, bu kişileri gözaltına alabilecek. Sıklıkla suç aleti olarak kullanılan kesici aletlerin denetim altına alınması amacıyla bakanlıkça bir genelge yayımladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığınca hazırlanıp İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması amacıyla, kolayca elde edilebildiği için suç aleti olarak sıklıkla kullanılan başta bıçak olmak üzere kesici ve delici aletlerin denetim altına alınması gerektiği vurgulandı.

KABAHATLER KANUNU'NA GÖRE İŞLEM YAPILACAK

Genelgeye göre polis, tüm illerde asayiş uygulamaları yapacak, özellikle büyük şehirlerde ve kalabalık yerlerde denetimler arttırılacak. Üzerinde bıçak ve sopa gibi kesici, delici ve yaralayıcı alet bulunan kişilere Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılacak ve 189 lira para cezası uygulanacak. Güvenlik güçleri suç aletine el koyacak. Polis; yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstasları dikkate alarak, bıçak ve sopa gibi yaralayıcı alet taşıyan kişileri savcının talebine göre gözaltına alabilecek. Bu kişiler 3 aya kadar hapis ya da idari para cezası istemiyle yargılanacak. - Yasak kapsamında olmayan kesici aletler Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun'a göre; kama, hançer, şişli baston, saldırma, sustalı, çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, boğma teli, sallama ve muşta gibi aletlerin yasak kapsamında bulunduğu hatırlatılan genelgede, aynı kanunun ilgili maddesinde bıçak ve diğer aletleri, hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla taşıyanlara 3 aya kadar hapis veya adli para cezası verildiği vurgulandı.

189 LİRA PARA CEZASI

Genelgede şu ifadelere yer verildi: "Kanun kapsamına girmemekle birlikte 'hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla' ifadesi doğrultusunda her türlü kesici, delici ve bereleyici aletleri taşıyanlar hakkında da yasal işlem yapılması gerektiği anlaşılıyor. Bu kapsamda kesici, delici ve bereleyici her türlü aletin kamu güvenliği açısından oluşturduğu tehlike, yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstaslar da dikkate alınarak bu kişiler hakkında ilgili kanun gereği yasal işlem yapılması suçla mücadelede etkinlik sağlayacaktır." Bazı kişilerin, kanunen yasak kapsamında olmayan kesici, delici ve bereleyici aletlerle suç işlediği belirtilen genelgede, genel güvenliği tehlikeye sokabilecek bu aletleri taşıyanlara da Kabahatler Kanunu gereği 189 lira para cezası verilebileceği kaydedildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız