FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Uygur Türkleri Suriye'de Esed'e karşı savaşıyor

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden Suriye'ye yaşadıkları baskılar dolayısıyla göç eden bir grup Uygur Türkü Suriyeli muhaliflerle birlikte Esed yönetimine karşı savaşıyor.

1 Aralık 2014 Saat: 16:15
Uygur Türkleri Suriye'de Esed'e karşı savaşıyor
Uygur Türkleri Suriye'de Esed'e karşı savaşıyor

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden Suriye'ye yaşadıkları baskılar dolayısıyla göç eden bir grup Uygur Türkü Suriyeli muhaliflerle birlikteEsed yönetimine karşı savaşıyor.

Sincan Özerk Bölgesi'nde yaşanan sosyal ve siyasal baskılara karşı faaliyet gösteren Türkistan İslam Partisi'ne (TİP) bağlı grupların Suriye sorumlusu İbrahim Mansur Suriye'de sıcak bir savaş yaşansa da göç ettikleri coğrafyanın Çin'deki durumdan daha tercih edilebilir olduğunu belirtiyor.

Pekin yönetimi tarafından daha sonra öldürülecek olan Zeydin Yusuf'un liderliğinde 1988'de kurulan TİP'in kadrolarının 1997'de Afganistan'a sığındığını anlatan Mansur, El Kaide terör örgütü ile bağlantıları olmadığını savunuyor. 2012'den bu yana silahlı militanlarını Suriye'ye gönderdiğini ifade eden İbrahim Mansur, Esed yönetimine karşı muhaliflerle dayanışma içinde olduklarını, IŞİD'e karşı da mücadele ettiklerini vurguluyor.

Suriye'de savaşan diğer gruplarla herhangi bir sorun ya da sürtüşme yaşamadıklarını söyleyen Mansur sözlerine şöyle devam ediyor:

"Türk halkı 6 yüzyıl Müslümanlarına liderlik yaptı, sahip çıktı. Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimizden Suriye'de ya da Doğu Türkistan'da olsun oradaki kardeşlerine yardım yapmalarını umuyoruz. Bizim Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimizle din, dil ve kan bağımız var. Dolayısıyla Türk halkından Doğu Türkistanlı kardeşleriyle dayanışmalarını istiyoruz."

Onlarca aile ile doğdukları topraklardan Suriye'ye göç ettiklerini belirten TİP Suriye Sorumlusu Mansur, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe ile koordinasyon içerisinde olduklarını ancak müstakil olarak hareket ettiklerini sözlerine ekliyor.

Mansur sözlerine şöyle devam ediyor:

"Kimse doğduğu toprakları terk edip bir savaş ortamına göç istemez ama Doğu Türkistan'daki yaşam koşulları inanın sıcak savaş şartlarından çok daha zor ve boğucu. Kendi vatanımızda ana dilimizi konuşmamız şartlara bağlıyken, camilere gidemezken, kızlarımız zorla kilometrelerce uzakta, yabancı topraklarda çalıştırılmaya zorlanırken, düşüncelerini ifade eden aydınlarımız ve siyasilerimiz işkencehanelere götürülürken bizler ailelerimizle Suriye'ye göç ettik. Buradaki kardeşlerimizle dayanışmak, kendi hayatımızı özgürce kurmak için. Aynı zamanda Esed yönetimiyle savaşırken o'nun baş destekçilerinden Çin ile de savaşmış oluyoruz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız