FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.46° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Uygulamalı Yangın Eğitimi

İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’nde yangın sezonu boyunca görev yapacak işçilere ve orman muhafaza memurlarına uygulamalı yangın eğitimi verildi.

17 Haziran 2015 Saat: 09:53
Uygulamalı Yangın Eğitimi
Uygulamalı Yangın Eğitimi

İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’nde yangın sezonu boyunca görev yapacak işçilere ve orman muhafaza memurlarına uygulamalı yangın eğitimi verildi.

Eğitimler 2 grup halinde verildi ve 2 gün sürdü.  Eğitimde İşletme Müdürü Abdullah Duman, Müdür Yardımcıları İsmail Şan ve Hacı Ahmet Çiçek ve İşletme Şefleri hazır bulunurken Sakarya Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen ile Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Bayram Cankut sunumlarını uygulamalı olarak anlattı. Eğitimin açılış konuşmasını İzmit Orman İşletme Müdürü Abdullah Duman yaptı. Müdür Duman, “Yangın sezonu başladı. Bu yıl çıkan yangınlarla en iyi şekilde mücadele etmeyi hedefliyoruz. Evet orman yangınlarını en az hasarla atlatmayı hedefliyoruz. Ama ormanları korurken daha ön planda tutmanız gereken bir unsur var. Bu unsur sizlersiniz. Bu nedenle bu eğitimi en güzel şekilde dinlemenizi ve uygulamanızı istiyorum” ifadelerini kullandı.


NÜFUS ÇOK YOĞUN
Sakarya Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen “Yangın bakımından bu bölgeler bir Akdeniz gibi görünmüyor. Ama tabii ki yangın riski her zaman var. 15 yılı aşkın bir süre boyunca Mersin’de görev yaptım. 2 yıl öncesine kadar 70 arozöz ve su ikmal aracı vardı. Sakarya Bölge Müdürlüğü’nde ise bu yıl 16 arozöz ve 150 civarında yangın işçisi var. O bölgede yıllık 30 hektarlık bir alan yangından dolayı kaybedilirken burada bu oran çok daha fazla olabiliyor. Arozöz sayımız az. İhbarı ciddiye almamız lazım. Bölgemizde nüfus yoğunluğu çok fazla. Bu nedenle hızlı ve ciddi bir çalışma yapmalıyız” şeklinde konuştu.


MÜCADELE OLMAZSA OLMAZ
Sözlerine devam eden Belen, “Yangın ihbarı geldiğinde yangının nerede olduğu tam olarak bilinmiyorsa şef mutlaka hareket etmeli. Ama yangın orman sınırını ihlal etmiyorsa ama yakın bir bölgedeyse sadece arozöz hareket edebilir. Yangınla mücadele olmazsa olmazımız. Arozöz ekibinde görev dağılımı mutlaka yedekli olarak yapılmalı. 1 arozözde 3 ton su bulunuyor ve bu bizim için çok önemli. Yangın ihbarında arozöz alana tam dolu bir depo ile gitmek zorunda. Yangından dönerken de depo ya tam dolu ya da tam boş olmalı. Yoksa aracın dengesi bozulabilir” dedi.


SÖNDÜRME ŞEKİLLERİ
177 ücretsiz yangın ihbar hattının önemine değinen Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Bayram Cankut, yangın esnasında yapılması gerekenleri ve yangında kullanılması gereken malzemeleri anlattı. Cankut “ Orman yangını serbest yayılma göstererek, ısı, yakıt ve oksijenin bir araya gelmesiyle oluşur. Yangına müdahale toprak, köpük ya da geciktirici maddelerle yapılabilir. Ama toprak konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü toprakla bir ağaç kökünü söndürdüğünüzü düşünüyorsanız onun topraktan bir çıkış noktası bularak yeni bir yangın başlatma olasılığı çok yüksektir” ifadelerini kullandı.


YANGINI ETKİLEYEN UNSURLAR
Hızlı bir şekilde yanan bölgeyle yanmayan bölgenin bir hat yardımıyla ayrılması gerekliliğini vurgulayan Cankut, “Yangınlar örtü ve tepe yangını olmak üzere 2 çeşittir. Arazi yapısı ve meteorolojik durumu bilmek çok önemlidir. Yamaç aşağı yangın çok daha kolay söndürülürken, yamaç yukarı yangın çok daha tehlikelidir. Düz arazi yangını ise en tehlikeli yangındır. Çünkü yayılma yönü belli değildir. Sırt, çukur, oluk, kanyon gibi arazi şekilleri ise bizleri oldukça zorlamaktadır. Düşük rakım ise yangın ihtimalini arttıran unsurlardandır. Hava hareketleri ise bizleri zorlayan unsurlardandır” dedi. 


TATBİKATLA SON BULDU
Yangın ihbarı alınca yapılacak işleri anlatan Cankut, yangın yerine ulaşan ilk ekibin neler yapması gerektiğinden, doğrudan ve dolaylı müdahale yollarından bahsetti. Yangında gözcülerin önemini vurgulayan Cankut, “Yangında dumanın rengi yangının durumu hakkında bilgi verir. Orman  yollarında bağlanmamış yol bulunmaması gerekir. En önemli unsur yangın emniyet yoludur” dedi. Özlerine devam eden Cankut, yangında haberleşmenin önemini ve yangın sonrasında olay yeri incelemenin önemini de ayrıntılı olarak anlattı. Eğitimin ikinci aşaması ise tatbikattan oluştu. Öncelikle araçlarda bulunması gereken aletleri tek tek tanıtıldı. Ardından ise yangına müdahale şekilleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız