FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Eğitim

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Üniversite Tercih listesine bu yıl 30 değil 24 bölüm yazılacak

29 Temmuz 2016 Saat: 09:39
Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Üniversite tercihleri için maraton bugün başlıyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girerek, baraj puanları aştınız ve artık tercih sürecine girdiniz. Doğru, kurallara ve isteklerinize uygun bir tercih listesi hazırlamak en az sınavlarda başarılı olmak kadar önemli. Hatalı hazırlayacağız bir liste sizin herhangi bir programa girmenize engel olacağı gibi, istemediğiniz bir bölüme yerleşmenize de yol açabilir. Bu yüzden de tercihlerinizi dikkatli yapmalısınız. 

Bugün başlayacak tercihler 3 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar sürecek. Tercihlerizi bireysel olarak yapacaksınız. Bunun için de ÖSYM’nin sitesinden aday sayfanıza TC kimlik numaranız ve şifrenizle girerek, tercih listenizi oluşturacaksınız. Yaptığınız tercih listesi üzerinde değişiklik yapmak isterseniz 3 Ağustos saat 23.59’a kadar zamanınız olacak. Daha sonra ise değiştirme şansınız olmayacak. Bir de hazırladığınız tercih listesinden bir çıkış almayı ve saklamayı unutmayın. 

 Bu yıl üniversite yerleştirme sisteminde önemli değişiklikler var. Bunlardan biri de tercih sayısı ile ilgili. Bu yıl adayların 30 değil, 24 bölümü tercih etme hakları var. Çünkü YÖK, 30 tercihin tümünün kullanılmadığını ve adayların yerleştikleri halde kayıt yaptırmadıklarını belirterek, “Kontenjanlar yanmasın” dedi ve tercih sayısını 30’dan 24’e indirdi. Bu yüzden geçen yıla göre 6 tercih daha az yapacaksınız. 

Tercihlerinizi hazırlarken 2016 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan yararlanacaksınız. Bu kılavuz ÖSYM’nin internet sitesinde var. Okumak istediğiniz programları ve koşulları bu kılavuzdaki bilgilere göre seçeceksiniz. Her programın karşısında bazı rakamlar göreceksiniz. Bu rakamlar size programların ücretli olup olmadığını, kayıt yaptırmak için hangi koşulları istediğini anlatan bilgiler verecek. Bu bilgileri de kılavuzun son sayfalarında bulacaksınız. Bu bilgileri incelemeden ve okumadan tercihlerinizi yapmayın. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız