FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Umuttepe camii yarın açılıyor

Umuttepe’de Eski İstanbul Yolu’nun kenarında inşaa edilen ve adını bölgeden alan Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi beyaz rengi ve farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyor Camiin içinde Kocaeli Üniversite

7 Mayıs 2014 Saat: 14:52
Umuttepe camii yarın açılıyor
Umuttepe camii yarın açılıyor
Umuttepe’de Eski İstanbul Yolu’nun kenarında inşaa edilen ve adını bölgeden alan Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi beyaz rengi ve farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyorCamiin içinde Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde öğrenim gören öğrencilerin faydalanabileceği bölümler yer alıyor.Kafeterya, kütüphane, okuma odaları, etüd sınıfları, müze bölümü, KO-MEK sınıfları camii içerisinde yer alan bölümler.
AÇILIŞ 9 MAYIS CUMA
Camiinin resmi açılışı 9 Mayıs Cuma günü saat 11:30’da gerçekleşecek.
Açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Hasan Kamil Yılmaz ve protokolden çok sayıda isim katılacak.Açılışta etli pilav ikram edilecek.

4 BİN 212 METREKARE KULLANIM ALANI
Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nin karşısında 2 bin 513 metrekarelik arsa üzerinde kuruldu. Kompleks şeklindeki yapının toplam inşaat alanı 4 bin 212 metrekare.
Kompleks, altta üç bodrum kat kültür merkezi ve üstte cami ana kısmı olarak tasarlandı.Cami üst yapısı, klasik cami mimarisine parçalı kubbe tasarımı ile atıfta bulunan modern bir tarzda planlandı.Mahfil katı dâhil 550 metrekare olan ana cami mekânında yaklaşık 600 kişi ibadet edebiliyor.

CEMAAT SAYISI BİN KİŞİYE ULAŞIYOR
İhtiyaç halinde harm katının altında oluşturulan çok amaçlı salon da ibadete açıldığında, cemaat kapasitesi bin 100 kişiye ulaşıyor.Cami bahçesi yine klasik cami tasarımlarında bulunan revaklı avlu özelliğiyle yarı şeffaf saçaklar ile çevrelendi.Katlı olarak planlanan kültür merkezinde ise birinci bodrum katta; 200 m² fuaye ile desteklenmiş 350 m² lik çok amaçlı salon, 56 m² lik iki adet seminer ve toplantı odası, 1 adet imam lojman, bay ve bayan abdesthane ve tuvaletler bulunuyor.

KÜTÜPHANE VE KAFETERYA
İkinci bodrum katta; 650 m² lik kütüphane, yaklaşık 350 m²’lik kütüphane destek alanı var.Bu alan wc’ler, internet kafe, dinlenme salonu ve fuayeden oluşuyor.Bodrum katta, sirkülasyon alanları hariç 210 m²lik kapalı salonda kafe ve oyun alanları bulunuyor.

ORMAN MANZARALI
Umuttepe Kültür Merkezinin her katı müstakil girişler ile desteklenerek, birbirinden ayrı ve farklı zamanlarda kullanılabilme özelliğine de sahip.Planlama esnasında cami arsasının doğusunda kalan dağ-vadi manzarasının her kattan rahatlıkla seyredilebilmesi için özel çaba gösterildi.Cami katındaki seyir terası bu özelliğiyle ibadet öncesi ve sonrası cemaatin öncelikli tercihi oluyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız