FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Ukrayna erken seçime gidiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada'yı feshetti, 26 Ekim'de erken seçim yapılacak.

26 Ağustos 2014 Saat: 11:44
Ukrayna erken seçime gidiyor
Ukrayna erken seçime gidiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 24 Temmuz'da parlamentodaki koalisyon dağılımından 30 gün sonra Ukrayna anayasasına dayanarak erken parlamento seçimi kararı aldığını açıkladı.

Ukraynalılara televizyondan hitap eden Poroşenko, parlamentoyu feshettiğini, erken seçimlerin 26 Ekim'de yapılacağını ilan etti. Poroşenko, Ukraynalıların yüzde 80'inin erken seçimden yana olduğunu hatırlatarak, "EuroMaydan Devrimi sırasında halkın istediği iktidarların temizlenmesinin, yasama organından başlanması gerektiğini" duyurdu.

Poroşenko, şu anda parlamentoyu oluşturan milletvekillilerinin 1.5 yıllık Yanukoviç rejiminin temeli olduğuna işaret ederek, Verhovna Rada'da çalışan milletvekillerinin birçoğunun ayrılıkçıları desteklediğini ifade etti.

2012'de yapılan son parlamento seçimlerinin demokratik olmadığını ve Avrupa standartlarına uymadığını savunan Poroşenko, 26 Ekim'de yapılacak erken seçimlerin demokratik, şeffaf ve adil olacağına güvence verdi.

Poroşenko, "seçimlerde demokratik güçlerin zaferinin, Donbas'ta (Donetsk) Ukrayna'nın zaferine bağlı süreçler" olarak niteledi.

Erken parlamento seçimleri "barış planınının bir kısmı olduğunu" hatırlatan Poroşenko, ana detayı Donetsk ile diyalogun düzenlemesi olduğunu vurguladı. Ancak şu anda Donetsk'te halkı temsil eden ve oradaki halktan sorumlu olan iktidar olmadığının altını çizen Devlet Başkanı Poroşenko, iki ay sonra Donetsk halkı tarafından seçilen kişilerin merkezi iktidarlarla görüşme hakkına sahip olacağını açıkladı.

Poroşenko, erken seçime rağmen şu anda parlamentoda çalışan milletvekillerin sorumluluklarına devam etmeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca şu an geçerli olan parlamentodan AB ile imzalanan ortaklık anlaşmasının onaylanmasını beklediğini açıkladı.

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız