FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.16° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Üç vekilden kurultay çağrısına ret

CHP Kocaeli Milletvekilleri Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının faturasını Kılıçdaroğlu’na çıkaranlara sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır sergileyen vekiller olağanüstü kurultay çağrısına ret cevabı verdi.

13 Ağustos 2014 Saat: 21:48
Üç vekilden kurultay çağrısına ret
Üç vekilden kurultay çağrısına ret

CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, ne yazık ki 30 Mart’ta iki partinin aldığı oy oranından çok daha az alarak hedeflenen başarının altında kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunun en çok tartışıldığı cephe kuşkusuz muhalefet partisi CHP oldu. CHP’de Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan başta olmak üzere bazı kimi isimler, seçim sonuçlarını başarısız bulup, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etti. İnce ve Tarhan, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

 

BAŞKAN CEVABI VERDİ

CHP’lilerin olağanüstü kurultay çağrısı Kocaeli’nde de yankı buldu. Partinin ilimizdeki ileri gelenleri konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, olağanüstü kurultay çağrısı ile ilgili hiçbir şey düşünmediğini söyledi. Partililerin bu çağrısını açıkça eleştiren ve Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunu belirten açıklamalar yapan Güneş, “Gereken cevabı genel başkanımız vermiştir” ifadelerine yer verdi.

 

BEN İMZA VERMEM

Partililere çok istiyorlarsa Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi gerekli imzayı toplamaları çağrısında bulunan Güneş, “Bana gelirlerse ben imza vermem” diye de ekledi. İmza vermeme gerekçesini de açıklayan Güneş, “CHP’lilerin birbirini suçlayarak değil yeni propagandalar ve yeni stratejilerle çalışmasını isterim. Parti içi meseleleri tartışmam” diye konuştu. CHP’yi bir kenara bırakarak hükümeti eleştiren Güneş, “Şuanda Cumhuriyet tarihinin en rezil hükümeti var.  Orta Doğu’daki kanlı manzaraya neden olan hükümet var” dedi.

 

IŞİD’İ HÜKÜMET DOĞURDU

Ak Parti hükümetinin Suriye’ye silah sevkiyatı yaptığını iddia eden Güneş, “Salah sevkiyatı yaptılar Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) doğdu. IŞİD hükümetin elini kolunu bağladı. Kendilerinden olmayan herkesi katlediyorlar” diye konuştu. Hiçbir hükümet döneminde bu denli yolsuzluk yapılmadığını ve vatandaşın bu kadar ayrıştırılmadığını kaydeden Güneş, “2015 seçimleri bu yüzden son derece önemli” dedi. Güneş, 2015 yılında aday olup olmayacağı konusunda ise ser verip sır vermedi.

 

KUŞKANLA SÜREKLİ GÖRÜŞÜYORUM

Vekillik yüzünden İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile arasının açık olduğu haberlerine de cevap veren Güneş, “Bireysel meseleleri bir kenara bırakalım. Dedikodularla uğraşmıyorum. Bizim Ahmet ile Mehmet ile işimiz yok. İl başkanımla da her gün görüşüyorum” şeklinde konuştu. CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ise olağanüstü kurultay çağrısını abeste intikal olarak yorumladı. Kaplan, “Onların amacı genel başkanı yıpratmak. CHP’de kaosa neden olmak. Partinin bütünlüğüne önem vermiyorlar” dedi.

 

DİSİPLİN SORUNU VAR

Kurultay çağrısında bulunanları sert bir dille eleştiren Kaplan, “Bunlar çatı aday için çalışmadılar. Hatta bir kısmı oy vermedi bile diyebilirim. Seçimden sonra elbette bir tüzük değerlendirmesi yapılmalı ama bunun tüzükte yolları var. BU hal disiplin sorunu olduğuna işaret eder noktaya geldi. Bu CHP’nin kurumsallaşması açısında sıkıntı. Tartışmalar partiye zarar veriyor. Sorun çatı aday değil” ifadelerine yer verdi. Kaplan, olası bir kurultayda ise yine Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alacağını söyledi.

 

HEP ARIZA ÇIKARIYORLAR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da konuyu ciddiye almadığını söyledi. CHP’de kavga olmadığını belirten Akar, “Bu vatandaşlar geldikleri tarihten beri arıza çıkarıyor. Tabanda kavga yok. Biz bunları dikkate almıyoruz. Şimdiden 2015 yılı milletvekilliği seçimleri için çalışmaya başladık. Hiçbir şey bizi etkilemeyecek. Bunlar çalışmıyor, çalışmalara da engel oluyor. Bu tür bir kurultay çağrısında yapmaya bile hakları yok” dedi. Akar da Kılıçdaroğlu’ndan yana bir tavır sergiledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız