FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.14° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TÜVTÜRK'te İşçi Kıyımı

Araç muayene istasyonlarında örgütlü olan TÜMTİS’e üye işçilere yönelik işten atmalar bir süredir devam ediyordu. TÜVTÜRK 36 işçiyi daha işten atarak adeta kıyım yaptı. Sendikaya yönelik hareketler TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Ö

6 Nisan 2015 Saat: 10:51
TÜVTÜRK'te İşçi Kıyımı
TÜVTÜRK'te İşçi Kıyımı

Kartepe ve Gebze'de yer alan TÜVTÜRK muayene istasyonlarında bir süredir Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyesi işçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapılıyor, istifa etmeyen işçiler birer birer işten atılıyordu. TÜVTÜRK işvereni aynı anda 36 işçiyi işten attı. İşçi kıyımı yapan işverene karşı TÜMTİS üyeleri ayaklandı. TÜMTİS üyeleri dün TÜVTÜRK Köseköy Muayene İstasyonu önünde eylem yaptı. Eyleme TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, İstanbul Şube Başkanı Ersin Türkmen ve işten atılan işçiler katıldı. TÜMTİS Genel Başkanı Öztürk işten atılan işçiler geri alınana kadar eylemlere devam edeceklerini söyledi.

 

ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Çalışma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Araç muayene istasyonlarındaki arkadaşlarımız, anayasal hakkı olan sendikalı olma hakkını kullanmışlardır. 26 Aralık itibariyle bakanlık, sendikamıza bu işyerinde çoğunluk sağladığına dair çoğunluk tespiti vermiştir. Bu tarih itibariyle de TÜVTÜRK Kocaeli işvereni her türlü yasadışı biçimde baskı yaparak işçi arkadaşlarımızı sendikadan istifa ettirmeye çalışmışlardır. Sendikadan istifa etmeye 11 arkadaşımızı işten çıkarılmıştır. Yine 5 Nisan itibariyle polis nezaretinde 36 arkadaşımız daha işten çıkarılmıştır. Bu açıkça suç işlemektir, yasalara karşı gelmektir, işçilerin anayasal hakkı olan sendika hakkına düşmanlıktır.

 

KOCAELİ HALKI DA

MAĞDUR OLUYOR

İşveren bu yasadışı davranışıyla sadece işçiyi mağdur etmemektedir. Aynı zamanda Kocaeli’ndeki halkı da mağdur etmektedir. Kocaeli’ndeki halk araç muayene istasyonuna araçlarını getiremiyor. Buradaki işverenin yasadışı tutumuna karşı bakanlıkları göreve çağırıyoruz. Bu insanlar suç işlemediler. Yasadışı davranan işveren, ancak biz burada polis kuşatmasındayız. Sabahtan beri polis bizlere nerede bekleyeceğimizi söylüyor. Ama işverene neden bu insanlara sendikal nedenlerle işten çıkarıyorsunuz diye soran yok. Bizim burada mücadelemiz devam edecek.

 

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

İşverenin bütün baskılarına rağmen geri adım atmayacağız. İşverenin gözünü kar hırsı bürümüş, yasa tanımıyor.  Daha dün bakanlar müjdeler olsun işçilere iki sendika hakkı verdik diyordu. Onlara sesleniyorum. İşçiler iki sendika hakkını değil, bir sendika hakkını kullandıkları için yıllardır emek verip çalıştıkları istasyondan işten çıkarıldılar ve açlıkla terbiye edilmeye çalışıyorlar. Burada sendikal haklarını kullanan 47 arkadaşımız işlerine geri dönenen kadar eylemlerimiz devam edecektir.”

TÜVTÜRK Kocaeli'de bugüne kadar toplam 47 işçi işten atıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız