FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türkiye'nin Yerli Otomobile İhtiyacı Var!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Otomotiv Sektör Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin yerli bir otomobil markasına ihtiyaç duyduğunu ve bunun da 2020 yılından önce yollarda olmasını istediklerini söy

25 Ekim 2014 Saat: 12:26
Türkiye'nin Yerli Otomobile İhtiyacı Var!
Türkiye'nin Yerli Otomobile İhtiyacı Var!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, The Ness Otel'deki Otomotiv Sektör Toplantısında otomotiv sektöründeki yetkililerle bir araya geldi. Toplantı Sanayi Genel Müdürü İbrahim Kılıçarslan, Sanayi Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Ahmet Cankat Öztürk, Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan Öztürk, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, TÜBİTAK, Toyota ve TSE yetkililerinin katılımı ile gerçekleşti. Otomotiv sektörü alanındaki gelişmelere değinen ve 2015 ile 2018 yılları arasındaki planları açıklayan Bakan Işık, "Türkiye'nin artık yerli bir markaya ihtiyacı var. Bunun 2020 yılından önce yollarda olmasını istiyoruz" dedi. 

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE 1'NCİYİZ
Otomotiv sektörünün önemli isimleri ile bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sektöre dair önemli açıklamalarda bulundu. Işık, Türkiye'nin Dünya araç üretiminde 17’nci, AB’de 6’ncı, ticari araç üretiminde 9’uncu ve AB’de de 1’inci sırada yer aldığını dile getirdi. Sadece 2013 yılında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 3 bin 280 firmanın olduğunu söyleyen Bakan Işık, "2014 yılı Ocak-Ağustos dönemi için ithal oranı yüzde 74’e düştü. 2014 yılı rakamları elbette ki memnuniyet verici. Ancak bu rakamlara, iç tüketime yönelik uyguladığımız tedbirlerle ulaştık.Bundan sonra da 2015 ve 2018 yıllarını kapsayan otomotiv sektörü eylem planımız ile yolumuza devam edeceğiz" dedi.

 

İLETİŞİM HALİNDEYİZ

Bakan Işık, sektördeki planlar dahilinde sektör etkinliğinin daha çok Ar-Ge ile sağlanacağını ve ülkenin sektördeki inovasyon etkinliğinin de artırılacağını ifade etti. Işık, " Ar-Ge yapmaları için küçük firmalarımızı da teknoparklara davet ediyoruz. Ar-Ge Merkezi kurmak için gerekli Ar-Ge personeli sayısını 30’a indirdik. Ayrıca, Bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz “Motorlu Araçlar Teknik Komitesi” (MARTEK) sayesinde sektörle sürekli iletişim halindeyiz" dedi. 

GEBZE'DE BİLİŞİM VADİSİ
Otomotiv sektöründeki yatırım planları içerisinde Gebze'de faaliyete geçecek olan Bilişim Vadisi'ne değinen Bakan Işık, "Yazılım teknolojileri konusuna ayrı bir önem vermemiz gerekiyor. Bugün gelinen noktada, araçlardaki elektronik ve gömülü yazılım payı yüzde 40’larda iken, önümüzdeki 10 yıl içinde bu payın yüzde 70’lere çıkacağı tahmin ediliyor. Bu açıdan Gebze’de faaliyete geçecek olan Bilişim Vadisi’nin otomotiv sektörüne yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum" diye konuştu.


YERLİ MARKA İÇİN ÖNEMLİ ADIM
Sektördeki planlar dahilinde Bursa Yenişehir'e kurulacak olan Otomotiv Test Merkezi'nin önemine değinen Bakan Işık, "Bunun kurulmasıyla Avrupa’ya bağımlılığımız teknik anlamda azalacak, burada özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu Tip Onay ve Ar-Ge testleri yapılacak. Testlere yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütecek olan bu merkez, yerli imkânlarla tasarlanacak ve üretilecek ”yerli marka araç” için de önemli adımlardan biri olacak" dedi.

 

2020'DEN ÖNCE YOLLARDA OLACAK

Türkiye'nin yerli bir markaya duyduğu ihtiyaçtan bahseden ve ülkenin de bunu beklediğini söyleyen Bakan Işık, "Otomotiv alanında milli teknolojilerin geliştirilmesi için sektörü iki alanda daha destekliyoruz. Türkiye'nin artık yerli bir markaya ihtiyacı vardır. TÜBİTAK destekleri ve Ekonomi Bakanlığının yatırım teşvikleri ile özel sektör-kamu işbirliği sonucu farklı yatırımcıları bir araya getirerek, 2020 öncesinde yerli marka otomobilimizi ülkemiz ve dünya yollarında görmeyi hedefliyoruz. Bu aracın da içten yanmalı değil, elektrikli araç şeklinde olmasını temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız