FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.93° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türkiye'nin İlk Gergedanı Kocaeli'de

Bir haftalık yolculuğun ardından Türkiye’nin ilk gergedanı Darıca Hayvanat Bahçesine getirildi. Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı içerisinde bakılacak olan gergedan aynı zamanda Asya'nın en büyük gergedanı olma özelli

2 Aralık 2015 Saat: 09:41
Türkiye'nin İlk Gergedanı Kocaeli'de
Türkiye'nin İlk Gergedanı Kocaeli'de

Bir haftalık yolculuğun ardından Türkiye’nin ilk gergedanı Darıca Hayvanat Bahçesine getirildi. Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı içerisinde bakılacak olan gergedan aynı zamanda Asya'nın en büyük gergedanı olma özelliği taşıyor

Asya Kıtasının en büyük, Türkiye’nin de ilk gergedanı Darıca'da bulunan Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkına getirildi. Yaklaşık 200 saatlik bir yolcuğun ardından Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkına getirilen Samir adlı erkek gergedan 7 yaşında. Asya’da yaşayan en büyük gergedan olan Samir’in özellikleri ise, koyu gri renkte, oldukça kalın, çok sayıda küçük düğmecikler içeren bir derisi var. Vücut uzunluğu 4 metre, kuyruğu 75 santimetre ve tek boynuza sahip.


ZIRHLI GERGEDAN
Samir’in getirilişi ile ilgili bilgi veren Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz, “Türkiye’nin ilk gergedanı Samir’i parkımıza yerleştirdik. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ve altı yedi günlük bir yolculuk sonucunda parkımıza ulaştı. 7 yaşında Hint Gergedanı, diğer bir ismi Zırhlı Gergedan. 40 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Erkek bir hayvan, Nisan ya da Mayıs ayında da inşallah dişisini getirmiş olacağız. Diğer gergedanlardan farkı, derisinin yapısı ve tek boynuzlu oluşu” dedi.


HAYIRLI OLSUN
Bütün Türkiye’ye hayırlı olsun diyoruz diyen Yılmaz, “Özel hazırladığımız yemler, meyve, yulaf gibi otlarla beslenecek. Yaklaşık 1 milyon 200 bin TL’lik bir masraftan sonra bu duyguyu yaşadık. Bugün 1 Aralık kurucumuz Faruk Yalçın’ın da ölüm yıl dönümü. Bugüne gelmesi bizim için anlamlı oldu, kendisi burada olsa çok mutlu olacaktı. Bütün Türkiye’ye hayırlı olsun diyoruz” şeklinde konuştu.


GÜNDE 40 KİLO YEM
Gergedan’ın binası hakkında bilgi veren Yılmaz, “3 tonun üzerinde bir ağırlığı var, binası da ona göre yapıldı. Doğalgazlı ısıtma var binada çünkü 20 ile 30 derece arasında bir ısıda olması gerekiyor. Binanın bir özelliği de gergedan şeklinde olması” ifadelerini kullandı. Gergedanın beslenme şekli ile de bilgi veren Yücel Yılmaz, “Meyve, elma ve özellikle havucu çok seviyor. Günde 15 kilogram hazır yem, 10 kilogram meyve, 10 kilo yonca ve 7 8 dal ağaç ve yaprak ile besleniyor” dedi.


İSKOÇYA'DAN GELDİ
Bir haftalık uzun bir yolculuk sonrasında gergedanı Darıca’ya getiren Hollanda’lı tır şoförü Dominique Van Wijk, “Perşembe günü yola çıktık. Bulgaristan’a kadar gelişimiz 4 gün sürdü. Yemlerini verdim. Yolculuk çok güzel geçti. Samir çok özel bir hayvan” şeklinde konuştu.
Yolculuk hakkında da bilgi veren Wijk, “Yolculuğumuz İskoçya’dan başladı. Gemiyle Hollanda’ya geçtik. Almanya üzerinden Avusturya ve İtalya’ya gittik. İtalya’dan gemi ile Yunanistan’a geçtik ve Türkiye’ye geldik” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız