FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Türkiye'de "Ebola" önlemleri

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hatipoğlu, "Havalimanlarında çalışan tüm kurum ve kuruluşlara Ebola hastalığı ve korunma yollarıyla ilgili detaylı bilgi paylaşımı yapılıyor" dedi.

28 Ağustos 2014 Saat: 14:01
Türkiye'de "Ebola" önlemleri
Türkiye'de "Ebola" önlemleri

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, Ebola salgınına karşı gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Dünya Sağlık Örgütü'nün salgın uyarısı verdiği günden beri özellikle o bölgeden gelen uçakların yolcu listeleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumuyla paylaşılarak 3 hafta süreyle aile hekimleri vasıtasıyla takipleri yapılıyor" dedi. 

Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ebola virüsünün bulaşması ve bu hastalıktan korunma yolları konusunda bilinçlendirme çalışmalarına önem verdiklerini anlatarak, şunları söyledi: 

"Müdürlüğümüze bağlı olup yurt dışına seyahat eden vatandaşlara seyahat sağlığı hizmeti sunan merkezlerimizin sayısını, 32'den 43'e çıkardık. Seyehat sağlığı internet sitemiz www.seyahatsagligi.gov.tr aracılığıyla salgınla ilgili tüm bilgiler düzenli olarak vatandaşlarımızla paylaşılmakta. Uluslararası enfeksiyon risklerinin artması üzerine 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattı 7 gün, 24 saat gerek seyahat öncesi, gerekse seyahat sırasında sağlık danışmanlığı hizmeti verilmektedir." 

"Ebola hastalığı için referans hastaneler belirlendi"

Önlemler kapsamında, uluslararası giriş noktalarında halk sağlığı riskleri için acil eylem planları hazırlandığını, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılımıyla gerekli saha tatbikatlarının yapıldığını vurgulayan Hatipoğlu, "Birimlerimizdeki olası vaka yönetimi, Dünya Sağlık Örgütü'nün uluslararası sağlık tüzüğüne uygun tedbirler alınarak yapılıyor" diye konuştu.

Giriş noktalarındaki birimlerin özel koruyucu kıyafetler dahil gerekli donanımlara sahip olduğu bilgisini veren Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün salgın uyarası verdiği günden beri özellikle o bölgeden gelen uçakların yolcu listeleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumuyla paylaşılarak 3 hafta süreyle aile hekimleri vasıtasıyla takipleri yapılıyor. Havalimanlarında çalışan tüm kurum ve kuruluşlara Ebola hastalığı ve korunma yollarıyla ilgili detaylı bilgi paylaşımı yapılıyor. Sağlık Bakanlığı, Ebola hastalığıyla üzerine topladığı Bilim Kurulu'nda tüm kuruluşlara için bir yol haritası düzenledi. Olası vakalarda Ebola hastalığıyla ilgili referans hastaneler belirlendi."

Hüsem Hatipoğlu, Türk Hava Yolları (THY) ile koordinasyon içinde çalıştıklarını, gerekli tedbirleri süratle aldıklarını belirterek,  bütün yetkililerin konuyla ciddi şekilde ilgilendiğini söyledi.

THY yönetimiyle yaptıkları toplantılarda sürekli yeni kararlar aldıklarını ve kurum içinde yaptıkları toplantılarla personelle bunu paylaştıklarını anlatan Hatipoğlu, vatandaşlarla da bu kararları zaman zaman paylaşacaklarını vurguladı.

Ebola salgınında 1552 kişi öldü

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 552'ye yükseldiğini, salgının yayılmaya devam ettiğini bildirdi. 

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 26 Ağustos'a kadar Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya'da 3 bin 69 Ebola vakası tespit edildi ve bin 552 kişi hayatını kaybetti. 

Buna göre, bu tarihe kadar, Liberya'da bin 378 vaka ve 694 ölüm, Gine'de 648 vaka ve 430 ölüm, Sierra Leone'de bin 26 vaka 422 ölüm ve Nijerya'da 17 vaka ve 6 ölüm meydana geldi.

Salgının yayılmaya devam ettiği ve vakaların yüzde 40'ından fazlasının son üç haftada meydana geldiği bildirilen açıklamada, vakaların çoğunun bazı yerleşim yerlerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Salgından ölüm oranının yüzde 52 olduğu ifade edilen açıklamada, bu oranın ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği de belirtildi.

Açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınının ise Batı Afrika'dakinden farklı olduğu kaydedildi. 

Ebola salgınının görüldüğü Liberya, Gine ve Sierra Leone'de yaklaşık bir milyon kişi karantinada tutuluyor.

DSÖ, kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan  Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı. 4-5 Eylül arasında potansiyelEbola tedavisi ve aşıları hakkında Cenevre'deki DSÖ merkezinde danışma toplantısı düzenlenecek.

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız