CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TÜRKİYE'DE BİR İLK KOCAELİ'DE

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan ve ilk kez kurt içinde üretilen kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı NBC koruyucu elbiselerin ilki Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcıya teslim ed

20 Şubat 2013 Saat: 17:53
TÜRKİYE'DE BİR İLK KOCAELİ'DE
TÜRKİYE'DE BİR İLK KOCAELİ'DE

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan ve ilk kez kurt içinde üretilen kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı NBC koruyucu elbiselerin ilki Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı'ya teslim edildi. Törende yapılan konuşmalarda, bu teknolojiyi şu anda sadece Almanya ve Japonya'nın kullandığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri için daha önce yurt dışından ithal edilen NBC koruyucu elbiselerinin yurt içinde üretimi ve tedarikine yönelik 2007 yılında imzalanan sözleşme ile pilot ortak Celal Öğütoğulları, Saim Demirel ve Ali Rıza Çeliksoy’un sahibi olduğu Kartepe’de Çan Üretim tesisleri kuruldu. İleri bir teknoloji gerektiren üretim yeni tamamlandı ve ilk üretilen elbiselerin teslimi de yapıldı.

Kısaltması NBC-KET olan Nükleer, Biyolojik, Kimyasal Koruyucu elbise takımı sözleşmesi kapsamında geçtiğimiz yıl Kasım ayında seri üretime başlayan fabrikada bu ay sonuna kadar iki bin adetlik teslimat yapılacağı, son elbise takımının paket olarak ise 2017 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.

Fabrikada düzenlenen törene katılan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı “bu teknolojiyi ülkemizde ilk, dünyada ise kullanan 3. Ülkeyiz” dedi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ise konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'ne nükleer ve biyolojik tehditlere karşı elbiselerin artık burada üretilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından ilk kıyafet Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı’ya verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız