FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu22° C / 22° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türkiye'de Bir İlk Gebze'de Üretilecek

“Milli Biyobenzer Kanser İlacı Geliştirilmesi ve Üretimi – BİOSİM” ve “Milli Pandemik Grip Aşısı – GRİPA” projelerinin açılışı bugün TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü-TÜSSİDE’de gerçekleştirildi.

2 Ekim 2015 Saat: 15:37
Türkiye'de Bir İlk Gebze'de Üretilecek
Türkiye'de Bir İlk Gebze'de Üretilecek

“Milli Biyobenzer Kanser İlacı Geliştirilmesi ve Üretimi – BİOSİM” ve “Milli Pandemik Grip Aşısı – GRİPA” projelerinin açılışı bugün TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü-TÜSSİDE’de gerçekleştirildi.

Projelerin açılışına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, GTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Sadıkoğlu, Nobel Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Doç. Dr. Hacı Ali Mantar, Gebze Kaymakam8 Mehmet Arslan, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, kamu kurum ve kuruluş temsiclileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Törende ilk olarak projelerin tanıtım filminin izletilmesinden sonra TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, "Bu projeyi biraz daha detaylı konuşma fırsatı bulduğumuz için mutluyuz. Dünya ciddi yatırımlar yapmakta. Ülkemizde bu alan önceliki alan ilan edildi. Dünyada kimyasaldan biyo alanına hızla ilerlemekte. Bu projede Türkiye'de ilk olacak. Hücre bankalarını geliştireceğiz. 2018 yılında bu alanda ciddi üretimine geçişi sağlayacaktır. İkinci projemiz ise grip aşı projemiz MAM ile birlikte başka kurumlarla yürütülüyor. Burada asıl amaç üretim hızı ve koruyucu etkisi. Projenin gerçekleşmesinde tüm kurumlara teşekkür ediyorum."

 

BEYİNTERİNİN ÖNEMİNİ ANLATILMALI

Bahadır Tunaboylu'nun ardından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, "Böyle iki milli ve geleceğ ait umut veren projelern açılışında oömakıtan mutluluk duyuyorum. Bir bakış açısını sizlerle paylaşarak süreci değerlendirmek istiyorum. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ülkemizin alınteri ve daha çok emeğe ve fiziksel güce yönlendiren koşan bir anayışla üşkmize bugünlere getrdiler. Ancak bizler alınteri kadar beyin teri kadar da tarihi geçmişi olan bilim alanında buluşları olan bir milletin mensubuyuz. Alınteriden daha kutsal olan beyinteridir. Birileri başarıyorsa bende başarırım demek gerekiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız