FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türkiye’nin teknolojisini Kocaeli geliştirecek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, teknoloji geliştirilmesi ve teknoloji üretimi konularında Doğu Marmara Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri, teknoloji geliştirme bölgelerinde yürütülen projeleri değerlendirdi.

18 Ağustos 2014 Saat: 12:34
Türkiye’nin teknolojisini Kocaeli geliştirecek
Türkiye’nin teknolojisini Kocaeli geliştirecek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, teknoloji geliştirilmesi ve teknoloji üretimi konularında Doğu Marmara Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri, teknoloji geliştirme bölgelerinde yürütülen projeleri değerlendirdi.

TEKNOPARKLARIMIZ PROJE ÜRETİYOR

Ülke sanayisinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması, teknolojik bilgi üretilmesi ve üretilen bilgilerin ticarileştirilmesi amacıyla teknoloji geliştirme bölgelerinin (teknopark) hayata geçirildiğini ifade eden Dr. Fatih Akbulut, teknoparkların aynı zamanda teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği destekleme, teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratma, ürünlerde ve üretim yöntemlerinde yenilik gerçekleştirme, ürün kalitesini veya standardını yükselterek verimliliği artırma, üretim maliyetlerini düşürme amaçları taşıdığını belirterek aşağıdaki şu açıklamalarda bulundu:

“10 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararıyla 3 yeni teknoparkın daha kurulması kararlaştırılmış ve Türkiye çapında 55 olan teknopark sayısı 58’e çıkmıştır. Bunlardan 40 tanesi faal durumda iken, 18 tanesinin faaliyete geçme çalışmaları devam etmektedir. Doğu Marmara Bölgesi’ndeyse, Kocaeli ilinde 4, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde 1’er olmak üzere toplam 7 teknopark bulunmaktadır. Bunlardan 6 teknoparkımız faal durumda olup, ulusal bir proje niteliği taşıyan Bilişim Vadisi’nin faaliyete geçme çalışmaları hızla devam etmektedir.

Teknoparklar söz konusu amaçları dâhilinde çok sayıda proje yönetmekte ve tamamlamaktadırlar. Faaliyette olan 6 teknoparkımızda, 2014 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle, 2.183 proje başarıyla tamamlanmış olup, halen 784 projenin üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Aynı dönem aralığında Türkiye genelinde 11.768 tamamlanan ve 7.333 üzerinde çalışmaları devam eden proje bulunmaktadır. Tamamlanan projelerin yaklaşık yüzde 19’unun Bölgemizde yer alan teknoparklarda gerçekleştirildiği görülmektedir. Ayrıca, 6 teknoparkımız içerisindeki firmaların sayısı 357’ye, büyük çoğunluğu Ar-Ge personeli olarak istihdam edilen toplam personel sayısı da 5.426’ya çıkmıştır. Faaliyette olan teknoparklarımızın işletme doluluk oranlarına bakıldığında ise elimizdeki son verilere göre Kocaeli Üniversitesi Teknopark ile Bolu Teknokent’in yüzde 100, GOSB Teknopark’ın yüzde 99, Sakarya Teknokent’in yüzde 95, TÜBİTAK Marmara Teknokent’in yüzde 90 ve Düzce Teknopark’ın yüzde 81 seviyesinde doluluğa sahip olduğu görülmektedir.”

BİLİŞİM VADİSİ ÇOK ÖNEMLİ

Bu aşamadan sonra, teknoparklarda mevcut verimliliklerin üst seviyelere çıkartılması için çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini, Doğu Marmara Bölgesi’nin sanayi alanında olduğu gibi teknoloji üretiminde de öncü bölge olacağını ve yüksek teknolojinin reel sektörü besleyeceğini ifade eden Dr. Akbulut, Bilişim Vadisi Projesi’nin de önümüzdeki dönemde bu amaçlara önemli katkısı olacağını vurguladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2014 yılı Şubat ayında açıklanan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2012 Yılı Performans Endeksi”nde ilk 30 teknopark arasında Sakarya Teknokent’in 4., TÜBİTAK Marmara Teknokent’in 16., GOSB Teknopark’ın 20., Düzce Teknopark’ın 24., Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ın 28. ve Bolu Teknokent’in 30. sırada yer aldığını, ayrıca faaliyete geçme tarihine göre gruplandırılmış endeks sonuçlarında da 2010-2011 arasında faaliyete geçen 9 teknopark arasında Sakarya Teknokent’in 1. sırada yer aldığını belirten Dr. Akbulut, Doğu Marmara Bölgesi teknoparklarının önümüzdeki dönem endekslerinde daha üst sıralarda yer alması için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da üzerine düşen katkıları yapmaya devam edeceğini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız