FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türkiye’nin En Büyük Yerel Tarih Sempozyumu Başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu kapılarını tarihin koridorlarına açtı.

25 Mart 2016 Saat: 18:49
Türkiye’nin En Büyük Yerel Tarih Sempozyumu Başladı
Türkiye’nin En Büyük Yerel Tarih Sempozyumu Başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu kapılarını tarihin koridorlarına açtı. Üç gün sürecek olan sempozyumda Kocaeli’nin ilk Osmanlı yöneticisi olan Rumeli Fatihi Süleyman Paşa, tarihi kişiliği, yöneticiliği ve eserleriyle ele alındı.

The Ness Otel Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumu olan Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda Türkiye ve dünyanın saygın üniversitelerinden 250 akademisyen üç gün boyunca 210 tebliğ yayınlayacak. Sempozyum 6 ayrı salonda 42 oturum şeklinde gerçekleşecek.  Sempozyumun açılışına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü,  Ak Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Zeki Aygün, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan,  Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız katıldı.

 

İZMİT ÖNCÜ ŞEHİR

Düzenleme kurulu adına sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Haluk Selvi gerçekleştirirken Selvi, sempozyumun amaçları hakkında bilgi verdi. Selvi’nin ardından Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü,” Bu toprakların örtülü kalan kısımlarını ortaya çıkarmanın gayreti içerisindeyiz. 6 asırlık koca çınarın nasıl bu günlere geldiği daha iyi anlaşılacaktır. Bu hizmetlerin anlaşılma noktasında bu tür programların önemli olduğunu düşünüyorum.  Bu programa katkı veren yerli ve yabancı bilim adamları Kocaeli Şehri’nin tarihini bizlere anlatacaktır. Üniversitem adına teşekkürü borç bilirim. Yeni çalışmalarda daha iyi sempozyumlar yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

İKİ MEDENİYET

Sempozyumda konuşma yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "Kültür ve medeniyetlerin kaynak teşkil eden en önemli temsil eden konusu şehirlerdir. Şehirlere şekil veren ve geliştirenler de dünya tarihleri içerisinde ortaya çıkmış kahramanlardır. Bu açıdan İzmit’e baktığımızda iki medeniyet içerisinde öncü şehir olma sıfatını elde etmiştir. Dünya medeniyetleri içerisinde sıralamaya girmiş olan Bizans’ın ilk önemli şehirlerinden biri olmuştur. İzmit idari mekanizmasıyla, imar faaliyetleriyle, üniversitesiyle istikrarlı bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor” dedi.

 

TARİHİ ŞAHSİYETLER BAŞ AKTÖR

“Tarihini bilmeyen toplumlar geleceğini asla inşa edemezler” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,” Geleceğimize yön veren stratejik kararlar almamız gerekir. Tarihi öğrenirken tarihi şahsiyetler bu işin baş aktörüdür. Kocaeli kentinde yaşayan insanlar olarak, geçmişte büyük hizmetler veren ve kentin önünü açan büyüklerimizi bütün güzellikleriyle tanımamız gerekir. Gazi Süleyman Paşa’yı öğrenmeden onu nasıl kendimize model alabiliriz. Bu sempozyumun amacı onu tüm yönleriyle tanımak ve yetiştiren çevresini tanımaktır. Ben de onun torunu olarak onu iyi tanımak istiyorum. En kısa zamanda Bolayır’a gidip Gazi Süleyman Paşamızı ziyaret etmek istiyorum. Bu sempozyumun sonunda yararlı sonuçlar elde edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 

ORTAK DEĞER

“Ülkemizin her bir ilinde ve köşesinde bu tür sempozyumlar örnek alınmalıdır” diyen Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Tarih bir milletin ortak değerlerini ve o milletin fertlerinin ilişkilerini geliştiren ve geleceğe yönlendiren bir yansımadır. Tarih bilgisine sahip olmak, zaman, mekan ve şartlara tarihi bilgiler ve değerler ışığında bakmak ve yorumlamak gibi bir yürüyüşü içerir. Tarihi doğru anladığımız ve yorumladığımız zaman bugün yaşanan olayları yorumlamamız kolaylaşacaktır. Özellikle genç kuşaklar, medeniyetimizi inşa eden düşüncemizi doğru anlamanız gerekir” dedi.

 

OK YAPIM STANDI VE SERGİ

Sergi ve Osmanlı okçularına ait önemli ritüellerin anlatıldığı, ok yapım standının bulunduğu sempozyumda yay ustası sempozyum boyunca gelen ziyaretçilere ok yapımının incelikleri anlattı. Vakıftaki atölyede bulunan bazı özel malzemeler stantta yer aldı. Ayrıca Başbakanlık Osmanlı Arşivi tarafından hazırlanan Osmanlı Kuruluş Dönemi Belgeleri ile Süleyman Paşa Camii’nin Serüveni konulu sergi yer aldı. Aralarında Çin, Bulgaristan, Arnavutluk, Hollanda, Ukrayna, Cezayir, Kırgızistan, Yunanistan gibi ülkelerin de yer aldığı 19 ülkeden yabancı akademisyenler de sempozyumda yer alıyor. 80 üniversiteden 67 profesör, 43 doçent, öğretim üyesi ve araştırmacıların yer aldığı 250 akademisyen, 3 gün boyunca Kocaeli tarihine yeni bir ışık yaktı. Sempozyumda oturumlar Gazi Süleyman Paşa Salonu, Gazi Akça Koca Salonu, Karamürsel Alp Salonu, Pertev Paşa Salonu, Selim Sırrı Paşa Salonu ve Şehzade Murat Salonu’nda düzenlendi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız