FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

"Türkiye cazip bir ülke"

Zeybekçi:"Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımcılar için güvenli bir liman"

20 Ağustos 2014 Saat: 12:48
"Türkiye cazip bir ülke"
"Türkiye cazip bir ülke"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımcılar için güvenli bir liman ve cazip bir ülke olmaya devam ettiğini belirterek, yılın ilk yarısında gerçekleşen 6 milyar 763 milyon dolar tutarındaki uluslararası doğrudan yatırım miktarının bunun en güzel kanıtı olduğunu ifade etti.

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye yılbaşından bu yana yapılan tüm spekülasyonlara rağmen güvenli bir şekilde rotasında ilerlediğini kaydetti.

Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırımcılar için güvenli bir liman ve cazip bir ülke olmaya devam ettiğini ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Haziran ayında gerçekleşen 990 milyon dolar tutarındaki uluslararası doğrudan yatırım girişi ile birlikte, 2014 yılının ilk 6 ayında (Ocak-Haziran) Türkiye’ye 6 milyar 763 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiştir. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artışı ifade etmektedir. Geçen yılın aynı döneminde uluslararası doğrudan yatırımlar 5 milyar 284 milyon dolar olmuştu. Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımcılar için güvenli bir liman ve cazip bir ülke olmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında gerçekleşen 6 milyar 763 milyon dolar tutarındaki uluslararası doğrudan yatırım verileri bunun en güzel kanıtıdır.

EN ÇOK YAKIN VE ORTA DOĞU ÜLKELERİ ORTAKLI ŞİRKET KURULDU

Bakan Zeybekci, yılın ilk 6 ayında 2 bin 105'i uluslararası sermayeli şirket kuruluşu ve 76'sı yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki olmak üzere toplam 2 bin 181 şirketin faaliyete geçtiğini bildirdi. Zeybekci, söz konusu şirketlerin 1.001’inin Yakın ve Orta Doğu, 640'sının AB ülkeleri ortaklı olduğuna işaret etti.

Haziran ayı sonu itibarıyla Türkiye’de toplam 39 bin 738 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyet gösterdiğini belirten Zeybekci, bunların yüzde 82’si'nin (32 bin 598) yeni, yüzde 16’sının (6 bin 195) iştirak, yüzde 2’sinin (945) şube şeklinde kurulduğunu bildirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız