FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Eğitim

Türkçe Yaz Okulu Sona Erdi

Yunus Emre Enstitüsü ile Kocaeli Üniversitesi Dil Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi

19 Ağustos 2016 Saat: 16:38
Türkçe Yaz Okulu Sona Erdi
Türkçe Yaz Okulu Sona Erdi

Yunus Emre Enstitüsü ile Kocaeli Üniversitesi Dil Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen “Türkçe Yaz Okulu”, temelde yurt dışında yapılan Türkçe öğretiminin devamı niteliğinde olan ve sürecin Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkiye’yi yakından tanıma ve bilme faaliyetleri ile desteklenmesi şeklinde sürdürülmesini esas alıyor. Türkçe kursu, Türk kültürünü ve sanatını tanıtan gezi ve faaliyetlere katılım, sosyal içerikli ve keşif odaklı tanıma etkinlikleriyle yapılan “Türkçe Yaz Okulu”na, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile yurt dışındaki Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören farklı ülkelerden uluslararası öğrenciler katılıyor.

 

İşbirliği çerçevesinde üniversitemizde Türkçe öğrenimi gören ‘Kültür Elçileri’ düzenledikleri gösteriler ile izleyenleri kendilerine hayran bıraktılar. Sabancı Kültür Merkezi’nde dün gerçekleştirilen törene, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, KOÜ Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLMER) Müdürü Prof. Dr. Gencay Zavotçu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Türkçe sevdalısı öğrenciler, okudukları şiirler, şarkılar, sundukları Türk Halk Oyunu gösterisi ile büyük beğeni topladılar. Afrika dans gösterisinin de yapıldığı programda öğrenciler, Türkiye’de yaşadıkları anılarını da anlattılar. Programda bir konuşma gerçekleştiren KOÜ DİLMER Müdürü Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Yunus Emre Enstitüsü’nün 7 yıldır devam eden bu projesi içerisinde Kocaeli Üniversitesi olarak iki yıldır katıldığımızı belirterek, “Onlar bizim kültür elçilerimiz olacaklar. Bu proje ile onlara Türk kültürünü tanıtmayı ve onların Türkçe bilgilerini daha da arttırmayı amaçladık. 1 ay süren ‘Türkçe Yaz Okulu’nda öğrencilerimize hem Türkçe eğitimi verdik, hem de ilimizin değişik bölgelerine götürdük. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle farklı illere kültür gezilerini gerçekleştirdik” dedi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ise, öğrencileri Türkçe öğrendikleri için tebrik ederek sözlerine başladı. Türkçe’nin bir medeniyet dili olduğunu vurgulayan Özak, “Adriyatik’ten Çin’e, Afrika’dan Avrupa’ya kadar kurulan bütün medeniyetlerde Türkçe’nin bir etkisi mutlaka vardır. İşte sizler bu muhteşem dilin bir kolu olan Türkiye Türkçesi’ni öğrenerek hayatınızda yepyeni bir kapı açtınız. Sizler bizim gönüllü kültür elçilerimizsiniz. Geleceğin liderleri sizler olacak, bizim eksik bıraktıklarımızı, yapamadıklarımızı sizler tamamlayacaksınız. Daha mutlu, daha huzurlu bir dünya sizlerin omuzlarınızda yükselecek” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız