FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Türk Metal'den Çok Sert Açıklama

Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Birleşik Metal ve Çelik İş sendikalarını hedef alarak sert açıklamalar yaptı. Yıldız, işçilere 100 milyon TL yardımda bulunacaklarını açıkladı

13 Haziran 2015 Saat: 16:30
Türk Metal'den Çok Sert Açıklama
Türk Metal'den Çok Sert Açıklama

Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Birleşik Metal ve Çelik İş sendikalarını hedef alarak sert açıklamalar yaptı. Yıldız, işçilere 100 milyon TL yardımda bulunacaklarını açıkladı

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada Birleşik Metal ve Çelik-İş sendikalarını hedef alarak sert ithamlarda bulundu. Birleşik Metal’e “Sıfırcı sendika” ve Çelik İş’e “Sendika değil” diye hitap eden Yıldız, seçimlerden önce Ford ve diğer fabrikalardaki eylemlerde bu sendikaların tavrını eleştirdi. Yıldız, “Eylemlerin protestoların sona ermesinden çok kısa bir süre sonra genel seçimlerde istediği sonuca ulaşan işbirlikçiler metal işçisi üzerinden elini çekip kendi merkezlerine dönerken işkolumuzdaki iki küçük sendika kirli yüzünü bir kez daha ortaya çıkarıp yaşanan süreçten faydalanarak sendikalarına üye geçişi sağlama peşine düştüler” dedi.

 

HAYATLARINDA ALIN TERİ DÖKMEMİŞLER

Üyelerinin kışkırtıldığı dile getiren Yıldız, şunları söyledi: “Öncelikle yaptığımız belgeli tespitlerden yola çıkalım ‘sınıf sendikacılığı’ yaptığını söyleyen bu sendikanın sınıflarında işçi bulmak mümkün değil. Sahadaki eylem hareketlerinden anlaşılacağı gibi sınıflarında marjinal örgütler var. Hayatlarında emek alın-teri dökmemiş örgütlerin kontrolünde hareket eden; sözde sendika bu örgütler yardımıyla öyle güzel satışlar yapıyor ki şeytanın aklına gelmez cinsten.

 

SIFIRCI SENDİKA

Ülkemiz ve bölgemizden örnekler verecek olursak Türk Metal-MESS sözleşmelerini emek sarf etmeden fotokopiyle çoğaltıp üyelerine tabiri caizse yutturan Birleşik-Metal, MESS grubu dışında örgütlü olduğu işyerlerinin toplu sözleşmelerinde çalışanların ücret zamlarını yıllık bazda fazla çalışma ücretlerinin karşılığını da yüzde 60 gibi düşük bir oranda belirlemekte. Ayrıca bazı işyerlerinde yakacak, bayram ve izin yardımlarının olmadığı görülmektedir. Yaptıkları ihanet nedeniyle sıfırcı sendika adıyla anılan sahte sendika; Bursa bölgesinde Asil Çelik’te işverenle işbirliği yapmış danışıklı olarak sekiz ay çalışanları greve çıkarıp grev sonrası üç yıl süreyle sıfır sözleşmeye imza atmıştır. Yine bölgemizde Beksa işyerinde çalışanların ücretlerini yüzde 50 oranında düşüren sendika, Baysan trafo işyerinde imzaladığı sözleşmelerde işçiyi gerçekleşen enflasyonun yüzde 25’ine mahkum etmiştir.” Yıldız daha birçok örnek vererek Birleşik Metal’e sert sözlerle yüklendi.

 

YAPIN DA GÖRELİM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2017 tarihine kadar yetkilendirildiklerini kaydeden Yıldız, Birleşik Metal’in işyerlerinde üyelerine yalan söyleyerek toplu sözleşmenin süresi içinde yeni bir sözleşme yapacaklarını söylediklerini kaydetti. Yıldız, “Madem bu kadar yeteneğiniz kabiliyetiniz var, yasa tanımıyorsunuz. Bu söylediklerinizi yetkili olduğunuz fotokopi çekerek sözleşme yaptığınız işyerlerinde neden yapmıyorsunuz? Sözleşme süresi içinde sözleşme Bekart’ta, Baysan’da, Cem Tencere’de Areva’da, Standart Raf’ta yapın da görelim” dedi.

 

ÜYELERİMİZİN MESAJI YERİNİ BULDU

Çelik-İş Sendikası’na da geçmişten verdiği örneklerle yüklenen Yakup Yıldız, “Her ailede olabilecek dargınlık kırgınlıklar Türk Metal ailesi içinde de olabilir. Biz bu süreci böyle değerlendiriyoruz. Bu nedenle üyelerimizin sosyal ekonomik ve idari açıdan teminatı Türk Metal olacaktır. Kırgınlıkları küskünlükleri bir kenara bırakıp dün olduğu gibi bugün de üyelerimizin desteğiyle bugünlere getirdiği bu büyük aileye dönme kucaklaşma zamanıdır. Üyelerimiz tarafından verilen mesajlar yerini bulmuştur ve gereği genel başkanımız tarafından açıklanmıştır.

 

ÜYELERE 100 MİLYON TL YARDIM

Genel yönetim kurulumuzun aldığı karar gereği genel merkez genel kurulu öne çekilerek tüzük tadiline gidilecek sendikamız iş yeri temsilcilerini üyeleri arasından seçim yoluyla belirleyecek ayrıca dünyada benzeri olmayan yenilikler üyelerimizin hizmetinde olacak. 2016 ve 2017 yıllarında 100 milyonluk (trilyon) ayni yardım yapılacak. Yardımların detayları su şekilde olacak; 100 milyonluk ( trilyon ) yardım, 4 seferde tüm üyelere ayni yardım olarak yapılacak. Bu yardımın ilki 2015 Kurban Bayramı’nda yapılacak. 2. yardım 1 Mayıs 2016’da, 3. yardım 2016 Kurban Bayramı'nda, 4. yardım 2017 1 Mayıs’ında verilecek” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız