CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu10.53° C / 11° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TÜRK KIZILAYI SOMALİ YOLUNDA

Türk Kızılayının, Somaliye ulaştırmak üzere hazırladığı ve içerisinde beton santrali, parke taşı fabrika malzemeleri, 5 bin ton şeker ile 5 bin ton unun bulunduğu malzemeler, Derince Limanından yardım

13 Mart 2013 Saat: 16:04
TÜRK KIZILAYI SOMALİ YOLUNDA
TÜRK KIZILAYI SOMALİ YOLUNDA

Türk Kızılayı'nın, Somali'ye ulaştırmak üzere hazırladığı ve içerisinde beton santrali, parke taşı fabrika malzemeleri, 5 bin ton şeker ile 5 bin ton unun bulunduğu malzemeler, Derince Limanı'ndan yardım gemisine yüklendi.

Derince Limanı'nda malzemelerin yüklenmesi sırasında gazetecilere açıklama yapan Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Sorumlusu Utku Çalım, gemide gıda ürünlerinin yanı sıra yanı sıra Somali'nin yeniden inşasında kullanılacak malzemelerin de yer aldığını söyledi.

Gemide 5 bin ton şeker, 5 bin ton un ile beton santrali ve parke taşı makinesinin bulunduğunu ve hazırlanan yardım paketlerinin 2 bin 700 aileye dağıtılacağını ifade eden Çalım, "Somali'yi daha yaşanabilir bir hale getirmek istiyoruz. Bu bağlamda yaklaşık 11 bin ton malzeme yüklediğimiz bir gemi. 15 gün sonra Somali Mogadişu Limanı'nda olacak. 15 günde malzemelerin tahliyesinin sürmesini bekliyoruz. Her şey yolunda gidiyor. Yükleme çalışmalarıyla 12 gündür ilgileniyoruz" diye konuştu. Çalım, ihtiyaç oldukça Somali'ye yardım malzemesi gönderdiklerini dile getirerek, Somali'deki çadır kentlerde kalan birçok aileye baktıklarını anlattı. Oradaki insanlara ciddi yardım gönderdiklerini belirten Çalım, Somali'ye desteklerinin süreceğini bildirdi. Bu akşam Hareket edecek gemide, iş makineleri, ekipmanlar, 90 bin konserve kavurma, 5 bin ton şeker, 5 bin ton un, 2 bin 700 yardım paketi, mobilya malzemeleri, klimalar, çöp konteynerlerinin yanı sıra Mogadişu'nun yenilenmesini sağlayacak beton santrali ve parke taşı fabrikası malzemeleri ile içme suyu ihtiyacını karşılayacak su pompası bulunuyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de teknik destek verdiği "Kentsel dönüşüm ve Mogadişu Belediyesi'ne kapasite kazandırılması" projeleri kapsamında, Mogadişu'da kurulan şantiyede, beton santrali, parke-bordür taşı üretim ünitesi, şehir mobilyaları üretim atölyesi ve katı atık ayırma ünitesinin yer alacağı belirtildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız