FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu24.06° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TSK'ya Pentagon modeli

Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla hazırlanan "Savunma Reformu" raporu açıklandı.

22 Ağustos 2014 Saat: 14:26
TSK'ya Pentagon modeli
TSK'ya Pentagon modeli

Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla kurulan Savunma Reformu Çalışma Grubu'nca hazırlanan, sivil ve asker uzmanların ortak çalıştığı rapor kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporda, Türkiye'nin savunma alanında hızla değişen şartlara kendini uyarlamasının zorunlu olduğu belirtildi.

Savunma Reformu raporunda "diğer müttefik ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye, savunma reformu alanında gecikmiş bir ülke olarak öne çıkmaktadır" denildi.

Karar süreçlerinde etkin bir sivil-asker işbirliğinin önemli bir hedef olduğunun vurgulandığı raporda, Türkiye'nin savunma alanında hızla değişen şartlara kendini uyarlamasının zorunlu olduğu ifade edildi.

Raporda, "Savunma yönetiminde sivil-asker işbirliğinin işlevselliği sağlanmalı, savunma reformunun önemli boyutlarından biri olarak kabul edilmeli ve bu amaçla düşünce, eğitim, planlama ve kurumsallaşma temelinde çalışmalar gecikmeden başlatılmalıdır." denildi.

Raporda Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili olarak iki görüş öne çıktı.

İlk görüşe göre; "Milli savunma Bakanlığı tedarik ajansı gibi görev yapmaktadır" ifadesinde bulunuldu.

Raporda, mevcut teşkilatın ve kadro yapısının savunma politikalarını üretebilecek ve uygulayabilecek bir donanıma sahip bulunmadığı belirtildi.

Diğer görüşe göre ise Milli Savunma Bakanlığı'nın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve harbe hazırlanmasında yeterli alt yapı ve teknik donanıma da sahip olmadığı ifade etti.

SAVUNMA YÖNETİMİNE PENTAGON NODELİ

Savunma yönetiminin bütünlüğü kapsamında MSB, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarını aynı kampüs içinde toplayacak, ABD veya Fransa'daki benzer bir fiziksel mekan oluşturulması üzerinde düşünülmesi gerektiğine işaret edilen raporda, Genelkurmay Başkanı'nın da kuvvetler arasında dönüşümlü olarak atanmasının düşünülmesinin ve Genelkurmay Başkanlığı ile MSB'nin görev tanımlarının yeniden yapılmasının önem arz ettiği belirtildi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız