FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.54° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Tramvayın Temeli Atıldı

Seka Park’tan başlayacak ve Otogar’da son bulacak olan tramvay için dün temel atma töreni gerçekleştirildi. Seçim öncesine getirilen temel atma töreni sırasında konuşan Başkan Karaosmanoğlu ve Bakan Işık, Kocaeli’ye metro yapacaklar

19 Ekim 2015 Saat: 16:52
Tramvayın Temeli Atıldı
Tramvayın Temeli Atıldı

Seka Park’tan başlayacak ve Otogar’da son bulacak olan tramvay için dün temel atma töreni gerçekleştirildi. Seçim öncesine getirilen temel atma töreni sırasında konuşan Başkan Karaosmanoğlu ve Bakan Işık, Kocaeli’ye metro yapacaklarını söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir gündemde olan tramvay projesinin temel atma törenini dün gerçekleştirdi. Tören, tramvayın başlangıç noktası olan İzmit Otogarının arkasındaki şantiyede gerçekleştirildi. 1 Kasım öncesine denk getirilen temel atma törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Hasan Basri Güzeloğlu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, AKP Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadattin Hülagü AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan katıldı.


473 GÜN SONRA
473 gün sonra ilk seferin yapılmasının hedeflendiği tramvay ile günde 16 bin yolcunun taşınması hedefleniyor. Sefer sıklığının 6 dakika olduğu ifade edilen tramvaylar 5 vagondan oluşacak. 300 yolcuyu aynı anda taşıyabilecek tramvayın 4 çiftli ve 2 tekli kapısı bulunacak. Tramvayın daha önce de ilan edildiği gibi 11 istasyonu olacak ve güzergah Seka Park’tan Otogar’a kadar olacak. Törenin gerçekleşeceği alan, tramvay araçlarının parklanacağı, bakım onarım yapılacağı, hattın işlemesine yönelik kontrol merkezi idari ofisler için kullanacak olan 30 bin metrekare alana sahip depo alanı olarak hizmet verecek.

 

ALANA TAŞIMA YAPTILAR
Törenin yapıldığı alan çevre ilçelerden otobüsler kaldırılarak insanlar taşındı. Temel atma töreninde protokol konuşmaları yapılmadan önce sinevizyon izletilerek katılımcılara tramvay ile ilgili bilgi aktarıldı. Açılış konuşmasını yapan Tahir Büyükakın, Büyükşehir belediyesinin kent ulaşımı için hayata geçirdiği uygulamaları sıraladı. Büyükakın’dan sonra konuşan Başkan Karaosmanoğlu ise “Hedeflerimizi koyacağız ve emin adımlarla yürüyeceğiz. Hamdolsun, 11 yılı geride bıraktık. Yerel yönetimlerde hizmetlerimize devam ediyoruz. Sanayinin olduğu yerde problemler olur. Bu problemlerin en başında ulaşım geliyor. Bütün gelişen dünyada ulaşımın çözümü hep yer altında aranmıştır. Biz hala yer üstündeyiz” diye konuştu.

 

2019’DA METRO
Karaosmanoğlu sözlerinin devamında Türkiye’nin ‘istikarlı’ olması durumunda yeni projelerin olacağını ifade etti. Karaosmanoğlu “Bizim tramvay çalışmamız metronun ön adımıdır. Onun da yapılması gerekiyordu. Kocaeli için belki biraz geç kalmış bir projedir. Önümüzde yüzlerce engel var ama hamdolsun biz bunları büyük oranda aştık. Kocaeli’nin bütün ilçeleri metro sistemiyle inşallah birbirine bağlanacak. Bu uzun vadeli bir projedir. Metro için inşallah 2019’un başında metromuzun temelini atacağız. İleriye dönük çok önemli adımlar atılması gerekir. Tabi çalışmalar ancak Türkiye’nin istikrarı ile olabilecektir. Burada sihirli projemiz Türkiye’nin güzel idare edilmesi” dedi.


MUTLULUK DUYUYUYORUM
Başkan Karaosmanoğlu’nun ardından ise Vali Güzeloğlu kürsüye çağırıldı. Kürsüye gelen Güzeloğlu “Bugün dünyada ekonomiler, ülke ekonomiler olduğu kadar kent ekonomileri olarak da değerlendirilen bir boyutta ele alınmaya başlandı. Nüfusumuzun kentlerde yaşayan yüzde 80’i otuz büyükşehirde yaşıyor. Bunlardan biride Kocaeli. Ulaşım ve trafik en önemli projelerden biri. Bundan büyük bir mutluluk duyuyorum. İnşallah bu projenin bittiğini de göreceğiz. Böylesi güzel bir projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.


ALİKAHYA’YA UZATIN
Programın son konuşmacısı ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık oldu. Fikri Işık konuşmasında Seka Park’tan Otogar’a kadar olan durakların Alikahya’ya kadar uzatılmasını istedi. Işık şunları söyledi, “Akçaraya Tramvay hattının projesinin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hızlı şehirleşmenin getirdiği çok önemli problemler var. Kocaeli’de belki Türkiye’de en hızlı göç alan ülkelerden bir tanesi. Kocaeli’nin nüfusu yaklaşık 40-50 bin kadar artıyor. Bu çok ciddi planlama ve yatırımı getiriyor. 2004 yılında önce AK Parti kazanınca işte alt yapıya çok ciddi yatırım yaptı. Şu anda alt yapısı en güçlü illerin başında Kocaeli geliyor. Alt yapıda şu anda hamdolsun belli bir noktaya geldik.


SIKIŞIKLIĞI KALDIRACAĞIZ
Şimdi en önemli önceliğimiz ulaşım olacak ve tabi buna bağlı olarak trafik. İnşallah yakında Köseköy’de ışıkların olduğu yere dal çık yapacağız. Sanayi kavşağında da bir üstten veya alttan geçitle sanayi kavşağında trafik ışıklarını kaldıracağız. Kuruçeşme’ye yeni bir proje yapıyoruz. Kuruçeşme’nin sahille bağlantısını kuracak projeyi şuanda çalışıyoruz. Derince’de şuanda Derince Limanına giden alan, oradan yukarıya 20 metrelik yolla devam edeceğiz ve Allah nasip ederse oradaki trafik sıkışıklığını da kaldıracağız. Burada özellikle Karadeniz Sahil Yolu tamamlanacak. Ve tabiki Körfez Geçiş Köprüsü 2016 Nisan’da tamamlandığında gerçekten şehrimize olan yük bir hayli hafifleyecek. Bundan sonra Kandıra’ya kadar duble yol olacak. Yani çift gidiş çift geliş olacak.


ÇINARLAR ZARAR GÖRMESİN DİYE
3’ncü köprüye karşı çıkanların tek gerekçesi var.E fendim yeşile dokunulmasın. Ya sizin yeşil hassasiyetiniz olsa çözüm üretirsiniz. Çınarlar zarar görmesin diye raylı sistemin yerini değiştiren anlayış var Kocaeli’de. 10 sene önceki gri Kocaeli yok artık yeşil Kocaeli var. Muhalefet edebiyat yapsın biz çalışmaya devam edelim inşallah. Biz biliyoruz ki metro olmadan ulaşım sorununa kalıcı bir çözüm bulamayız. Onun için Kartepe’de başlayan ve Körfez’e kadar devam eden 32 kilometrelik metro projesi başlattık. Türkiye raylı sistemlerin önemini keşfetti. Önümüzdeki dönem 18 milyar dolarlık yatırım yapacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız