FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Tramvayda imzalar Atılıyor

Akçaray’ın 12 adetlik tramvay aracı alımı sözleşmesi imzalanıyor. İmza töreniyle birlikte yapımı tamamlanan Sekapark içindeki Kocaeli Bilgilendirme Noktası’nın da (K@BİN) tanıtımı gerçekleştirilecek

4 Ekim 2015 Saat: 13:25
Tramvayda imzalar Atılıyor
Tramvayda imzalar Atılıyor

Akçaray’ın 12 adetlik tramvay aracı alımı sözleşmesi imzalanıyor. İmza töreniyle birlikte yapımı tamamlanan Sekapark içindeki Kocaeli Bilgilendirme Noktası’nın da (K@BİN) tanıtımı gerçekleştirilecek

Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesinde önemli bir adım daha atılıyor. Büyükşehir Belediyesi ile 12 adet tramvay aracı alımı ihalesini kazanan Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. arasında sözleşme imza töreni yarın saat 11.00’de yapılacak. İmza töreniyle birlikte yapımı tamamlanan Sekapark içindeki Kocaeli Bilgilendirme Noktası’nın da (K@BİN) tanıtımı gerçekleştirilecek.

 

TURKUVAZ RENKLİ AKÇARAY

Kent ulaşımına vizyon katacak projelerinin başında gelen tramvay projesinde aracın turkuvaz rengine ve adının Akçaray olmasına vatandaşlar karar vermişti. Akçaray’ın hat yapım ihalesi ve 12 adetten oluşan araç alımı ihalesi arka arkaya gerçekleştirildi. 19 milyon 740 bin Avro bedelle araç alımı ihalesini kazanan ve yüzde 100 yerli bir firma olan Bursalı Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzalanması noktasına gelindi.

 

K@BİN DE HİZMETE GİRECEK

Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. arasında saat 11.00’de düzenlenecek törenle 12 adet tramvay aracı alımı sözleşmesi imzalanacak. İmza töreni yine projenin adına yakışır bir yerde yapılacak. Büyükşehir Belediyesi, Sekapark alanında ilk aşamada tramvay projesinin tüm detaylarının anlatılacağı Kocaeli Bilgilendirme Noktası’nın da (K@BİN) yapımını tamamladı. İmza töreniyle birlikte K@BİN de hizmete girecek.      

 

OTOGAR İLE SEKAPARK ARASINDA

Otogar ile Sekapark arasında Otogar-Yahya Kaptan, Kaymakamlık-N. Kemal Lisesi-Doğu Kışla, Valilik, Fuar, Yeni Cuma-Fevziye Camii-Gar-Sekapark güzergahında yol alacak Akçaray, halka ve iş yerlerimize en az rahatsızlık verecek şekilde yapılacak çalışmaların ardından 2017 yılı içinde yolcu taşımacılığına başlayacak. Akçaray; Sekapark-Otogar arasında çift yönlü, 7,2 kilometrelik, 11 istasyondan oluşan güzergahı 24 dakikada kat edecek.

 

300 YOLCU KAPASİTELİ ARAÇLAR

Araçların uzunluğu 32 m, genişliği 2,65 m ve yüksekliği 3,30 m olarak tasarlandı. İki yönlü hareket edebilen ve yüzde 100 alçak tabanlı üretilecek araçların maksimum hızı saatte 70 km, ortalama İşletme hızı ise saatte 20 km olacak. Şehir içinde hareket kabiliyetinin maksimum seviyede olabilmesi için 5 modülden oluşacak 300 yolcu kapasiteli tramvay araçları, tek yönünde 4 çiftli ve 2 tekli kapı bulunduracak.

 

17 AYDA ARAÇLAR TAMAMLANACAK

İhaleyi kazanan yüklenici firmadan 12’nci ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ıncı ayda 3 araç ve 17’inci ayda 3 araç olmak üzere toplam 12 adet tramvay aracını teslim etmesi isteniyor.  

 

İLK OLARAK AKÇARAY SERGİSİ   

K@BİN’in ağırlayacağı ilk misafiri ise Akçaray Sergisi olacak. K@BİN’i ziyaret eden Kocaeli halkı, “Akçaray’ın güzergahı nereden geçecek? Hangi istasyonlarda duracak? Ne zaman hizmete başlayacak?” sorularının yanıtlarını bulacak. K@BİN’de ayrıca tarih boyunca ulaşımın önemi, Kocaeli’de ulaşım tarihi gibi konularda film ve sinevizyon gösterileri de yer alacak. Yine interaktif bilgi ekranlarından Büyükşehir’in bu güne kadar yaptığı tüm yatırımlar ile Kocaeli Ulaşım Master Planı’nın öngörüleri takip edilebilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız