FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü yağmurlu18.52° C / 20° C

gök gürültülü yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Tramvay Temeli Atılıyor

Kocaeli Valiliği İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı’nda konuşan Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Şube Müdürü Ahmet Çelebi, Akçaray projesinin 19 Ekim'de temel atma töreni olacağını kaydetti

15 Ekim 2015 Saat: 16:03
Tramvay Temeli Atılıyor
Tramvay Temeli Atılıyor

Kocaeli Valiliği İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı’nda konuşan Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Şube Müdürü Ahmet Çelebi, Akçaray projesinin 19 Ekim'de temel atma töreni olacağını kaydetti

Kocaeli Valiliği İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı Valilik binasında bulunan Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşti. Toplantıya Vali Yardımcısı Adnan Çimen, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl müdürleri, ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkan yardımcıları katılım gösterdi. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile programı olan Vali Hasan Basri Güzeloğlu toplantıya katılmadı.


YATIRIMCI KURULUŞ SAYISI 40

İlimizdeki 2015 yılı kamu yatırımlarının toplu uygulama sonuçlarını açıklayan Vali Yardımcısı Adnan Çimen, ” Yatırımcı kuruluş sayısı 40, toplam proje sayısı 708, biten proje sayısı 195, devam eden proje sayısı 432, başlanmayan proje sayısı ise 79’dur. İlimizde 2015 yılı yatırımlarının 3. Dönem itibariyle gerçekleşme durumlarını ele alacak olursak takibe alınan 40 yatırımcı kuruluş 708 proje gerçekleştirilmekte olup ilimizin yatırım toplamı 1.213.143.852,59 TL’dir. İlimizde devam eden proje sayısı 432 olup biten proje sayısı 195’tir” ifadelerini kullandı.


151 DEVAM EDEN PROJE

İlimizdeki  2015 yılı genel idare yatırımlarının toplu uygulama sonuçlarını açıklayan Çimen,”  Takibe alınan  26 genel idare yatırımcısı kuruluşunun proje sayısı 239’tur. Devam eden 151 proje ve biten 42 proje mevcuttur. Genel idare yatırımları açısından 2015 yılı yatırım toplamı 324.123.729,22 TL’dir” şeklinde konuştu. İlimizdeki 2015 yılı mahalli idari yatırımlarının toplu uygulama sonuçlarını da söyleyen Çimen, “Takibe alınan 14 mahalli idare yatırımcısı kuruluşunun proje sayısı 469’tur. Devam eden 281 proje ve biten 153 proje mevcuttur. Mahalli idare yatırımları açısından 2015 yılı yatırım toplamı 889.020.123,37 TL’dir” diye konuştu.


21 MİLYON HARCANDI

Karayolları Bölge Müdürü Murat Gönenli Kuzey Marmara Otoyolu Projesinden bahsetti. Gönenli,” Yaklaşık 21 milyon harcamamız söz konusu. İstanbul’un her iki tarafını kapsıyor. İnşaat çalışmalarına başlandı. Ana gövde uzunluğu 384 km, Bursa Çevre Yolu 21 km, toplam güzergah uzunluğu 405 km.  Bu iş bünyesinde 384 km,  ana gövde 49 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 km otoyol inşa edilecektir” ifadelerini kullandı.

 

MESAFE 4 SAATE İNECEK

Körfez Geçiş Köprüsü’yle ilgili bilgiler veren Kara yalları Bölge Müdürü Murat Gönenli, “Körfez Geçiş Köprüsü bağlantı yollarıyla beraber 433 kilometrelik bir projedir. Projenin toplam maliyeti 8 milyar doları bulmaktadır. Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan en büyük ikinci proje. Proje ile yıllık 650 milyon dolar gibi bir tasarruf yapacağız. Öte yandan yaklaşık 8-10 saat süren İzmir-İstanbul arasındaki mesafeye 4 saate indirecek. Güzergah Gebze Dilovası’ndan başlayarak Yalova Altınova’ya bağlanmakta. Proje için beklenen 1,9 milyar liralık kamulaştırma bedelinin 1,7 milyar lirası ödendi” diye konuştu.

 

19 EKİM’DE TEMEL ATILACAK

Akçaray projesinden bahseden Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Şube Müdürü Ahmet Çelebi, “Alternatif 10 güzergah çalışıldı. Tramvay Güzergahı SEKA Park Bilim Merkezi önünden başlayarak GAR binası, Fevziye Camii, Yeni Cuma Camii, Fuar Valilik, Doğu Kışla, Namık Kemal Lisesi, Kaymakamlık ve Yahya Kaptan olarak belirlendi. Bunun sonucunda da en uygun güzergah ortaya konuldu. Bilindiği gibi projelerimizin ihale aşamaları tamamlandı. İnşaat çalışmalarımız başlayacak. Öte yandan araç alımını da yaptık. 12 tramvay aracımız Durmazlar Makine tarafından üretilecek. Mavi renkte tramvaylar olacak.7 km olan bu hattın çalışmaları devam etmekte. Bu hatta şu an günlük 16 bin yolculuk tespit ettik. Yaklaşık 32 metre boyunda olacak. Toplam yolcu kapasitesi 290. İşin maliyeti 113 milyon 990 bin lira. 19 Ekim'de temel atma töreni olacak” dedi. 

 

BİLİŞİM VADİSİNDE 5 BİN FİRMA

Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Yolaç Bilişim Vadisi hakkında bilgi verdi. Yolaç, “Bilişim Vadisi’nde Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini inşa ediyoruz. Kendi kuluçka merkezimizi inşa ediyoruz. Bu Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek bir proje. Bilişim Vadisinde tahmini 5 bin firma, 100 bin AR-GE çalışanı olacak. Bilişim Vadisi’nde ki tüm alt yapı sistemleri standartlardan daha ucuz ve daha hızlı olacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız