FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Trafik Sorunu ve Kazalar Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın iki yıldır sürdürdüğü Güvenli Yol Projesi’nin çalıştayında trafik ve kazalar konusundaki analizler sunularak değerlendirildi

21 Ağustos 2015 Saat: 15:16
Trafik Sorunu ve Kazalar Masaya Yatırıldı
Trafik Sorunu ve Kazalar Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın iki yıldır sürdürdüğü Güvenli Yol Projesi’nin çalıştayında trafik ve kazalar konusundaki analizler sunularak değerlendirildi

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Güvenli Yol Projesi Çalıştayı, Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Kocaeli’de trafik kazalarının araştırılması ve özellikle 2013 ve 2014 yılları içerisinde gerçekleşen trafik kazalarının, ilgili kurumlarca düzenlenen Trafik Kaza Tutanakları üzerinden sayısal ortama aktarılmasının amaçlandığı proje kapsamında analizler doğrultusunda yolların yeniden düzenlenmesi de görüşüldü.ALMANLAR DA DESTEK VERİYOR

Güvenli Yol Projesi Çalıştayına; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Enver Erbil Karaca, Trafik Doç. Dr. Hakan Güler, Kuzey Kıbrıs Yol Güvenliği Projesi yürütücülerinden Prof. Dr. Mehmet Metin Kunt ve Güvenli Yol Projesi Yürütücüleri olarak Yüksek Şehir Plancısı Cüneyt Çetintaş, Endüstri Mühendisi Esin Sayar, Şehir Plancısı Süleyman Saraç, Yurt Dışı Çözüm Örnekleri Dr. Micheal Baier, Yurt Dışı Örnekleri University Of Aachen Eugen Diner, Kocaeli İli Trafik Kazaları Şehir Plancısı İnş. Tekn. Nur Melike Postalcıoğlu ve Ayşegül Erikci, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, kurum ve kişilerin katılım gösterdi.

 

İLK SEBEP TRAFİK KAZALARI

Çalıştayın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, gerçekleştirdi. Büyükakın, “Trafik güvenliği konusunu, temelinde bir ölçüm ve analiz olarak düşünmemiz lazım. Burada yollarda meydana gelen kazaların verilerinden faydalanarak analizler yapacağız. 2013 ve 2014 yıllarında da bu çalışmalar yapılmış ve yolların güvenlik haritası çıkarılmıştı. Bu kazaların tek nedeni yollar değil elbette, sürücü hataları, hava durumu gibi faktörler de var. Ancak şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki 10 yılda ölüm nedenleri arasında trafik ilk üç sırada yerini alacağını öngörebiliyoruz” ifadelerini kullandı.
 

BİR GÜNDE 10 KİŞİ ÖLÜYOR

Büyükakın’ın yaptığı konuşmanın ardından kürsüye çıkan Emniyet Müdürlüğü İl Trafik Şube Müdürü Enver Erbil Karaca ‘Trafik Kazananlarının Nedenleri Ve Önleme Çalışmaları’ konulu sunum gerçekleştirdi. Karaca, yaptığı sunumda Kocaeli’de meydana gelen trafik kazalarının fotoğraflarını kullanarak kaza nedenlerini aktardı. Karaca’nın sunumunda yer alan verilere göre, Türkiye’de karayolları üzerinde bir günde 10 kişi ölüyor bir saatte 33 kişi yaralanıyor.

 

YEDİ AYRI SUNUM YAPILDI

Çalıştayda Karaca’nın ardından Trafik Güvenliği konusunda Sakarya Üniversitesi Doç. Dr. Hakan Güler, Kuzey Kıbrıs Yol Güvenliği Projesi konusunda Prof. Dr. Mehmet Metin Kunt, projenin yazılım yönü konusunda Adem Aslan, Yurt Dışı Örnekleri konusunda Almanya’da bulunan Aachen Üniversitesi’nden Eugen Dıner, Yurt Dışı Çözüm Örnekleri konusunda Dr. Michael Baier ve Kocaeli’de Meydana Gelen Trafik Kazaları konusunda da Şehir Plancısı Nur Melike Postalcıoğlu ve İnşaat Teknikeri Ayşegül Erikci tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Trafik güvenliği konusunda sunum yapan Güler’in sunumunda yer alan veriye göre; Türkiye’de bir milyon otomobil başına düşen trafik kazasında ölen kişi sayısı 357 iken, Almanya’da bu rakam 45.

 

KARA NOKTALAR BELİRLENDİ

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama ve Etüt Proje Şube Müdürlüğü çatısı altında 2013 yılından bu yana yürütülen Güvenli Yol Projesi sürecinde; ilgili teknik personel yurt dışında ve yurt içinde eğitim aldırıldı, kaza verilerinden yararlanılarak kazaların yoğunlaştığı yerler (Kara Nokta) bulundu ve kaza diyagramları oluşturuldu. Kara noktalar için çözüm önerileri geliştirildi. Eylül ayında alınan desteğin son bulacağı proje, uygulamaların alınan kararlara göre yapılması ve çalışmaların devam etmesi açısından uzun vadeli olarak,  trafikteki sorunların çözülmesi amacına ulaşıncaya dek devam edecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız