CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu19.82° C / 19.82° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TRAFİK ÇİLESİNE HAZIR MISINIZ?

2012-2013 eğitim-öğretim yılının 17 Eylül 2012de başlayan ilk yarısı, 25 Ocak 2013 Cuma günü sona ermişti. Örgün eğitimdeki 831 bin 148 öğretmen ve 15 milyon 854 bin 277 öğrenci, 16 günlük tatilin ard

7 Şubat 2013 Saat: 15:26
TRAFİK ÇİLESİNE HAZIR MISINIZ?
TRAFİK ÇİLESİNE HAZIR MISINIZ?

2012-2013 eğitim-öğretim yılının 17 Eylül 2012'de başlayan ilk yarısı, 25 Ocak 2013 Cuma günü sona ermişti. Örgün eğitimdeki 831 bin 148 öğretmen ve 15 milyon 854 bin 277 öğrenci, 16 günlük tatilin ardından 11 Şubat'ta okullarına dönecek.

Örgün eğitimdeki öğrencilerden 1 milyon 77 bin 943'ü okul öncesi eğitim alıyor. Bunlardan 953 bin 209'u resmi okullarda, 124 bin 734'ü de özel okullarda eğitim görüyor. İlkokulda eğitim gören 5 milyon 593 bin 910 öğrenci buluyor. Bunların 5 milyon 426 bin 529'u resmi okullarda, 167 bin 381'i özel okullarda okuyor. İlkokul birinci sınıfta ise 1 milyon 870 bin 705 öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin 1 milyon 814 bin 709'u resmi okullarda, 55 bin 996'sı özel okullarda eğitim görüyor. 5 milyon 199 bin 709 ortaokul öğrencisinin 5 milyon 35 bin 415'i resmi okullarda eğitim alırken 164 bin 294'ü özel okullarda eğitim görmekte. Lise ve meslek lisesindeki öğrencileri sayısı 3 milyon 982 bin 665'ini ulaşırken bunlardan 3 milyon 826 bini resmi okullarda eğitim görüyor.

Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 14 Haziran 2013'te sona erecek. İkinci dönem, ortaokul öğrencileriyle lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınav takvimine göre, 8. sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, 8 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflar için ise 9 Haziran Pazar günü yapılacak.

Lise son sınıf öğrencileri, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 24 Mart Pazar günü girecek. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında başvurulacak. Sınavlar, 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek.

2013-2014 eğitim-öğretim yılı ise 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Okul Sütü Programı kapsamında pazartesi gününden itibaren öğrencilere süt dağıtımı yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sağlık bakanlığı organizasyonunda yürütülen ve 11 Şubat itibarıyla 30 bin 885 okulda başlayacak olan Okul Sütü Programı, 14 Haziran'a kadar devam edecek.

Program kapsamında ülke genelinde resmi ve özel okullar ile azınlık okullarının, ana sınıfları ile ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında bulunan 6 milyon 290 bin 977 öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, programın çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve çocuklara beslenme desteği sağlamak amacıyla yapıldığını ifade etti. Programın her yıl uygulanmasını planladıklarını, süt dağıtımının tüm Türkiye'de uygulanacağını belirten Kocabıyık, Bakanlık olarak birinci hedeflerinin dezavantajlı çocuklara ulaşmak olduğunun altını çizdi.

Okul Sütü Programı'nda geçen yıl bazı öğrencilerde süt şekerinin bağırsakta sindirilememesinden kaynaklan laktoz intoleransının yaşandığını ancak bunun besin zehirlenmesi gibi algılandığına dikkati çeken Kocabıyık, “Sütler bozuk gibi lanse edilmeye çalışıldı. Sonra analiz sonuçlarını aldık. Analiz sonuçlarında sütlerin bozuk olduğu ile ilgili herhangi bir bulguya rastlamadık” dedi. Laktoz intoleransının insanların yüzde 80'inde görüldüğünü kaydeden Kocabıyık, bu yıl herhangi bir sorun yaşanmaması için e-okul sistemine veli izin formları yüklediklerini belirtti.

Veli izin formlarının okul müdürleri aracılığıyla doldurulduğuna dikkati çeken Kocabıyık, şöyle konuştu:

“Velilerden, çocuklarında süte karşı herhangi bir alerji, laktoz intoleransı tespit edip etmedikleri ya da çocuklarının böyle bir sorunu varsa süt verilip verilmemesiyle ilgili izin formu alıyoruz. Daha sonra okul müdürleri bunları e-okul sistemine giriyor ve biz bunu buradan görüyoruz. Dolayısıyla okul sütü dağıtılmaya başladığında hangi çocuklara okul sütü dağıtıp dağıtmayacağımızı bileceğiz. Velisi izin vermeyen, alerjisi olan, laktoz intoleransı olan çocuklara okul sütü verilmeyecek. Velisinden izin alarak okul sütünü dağıtacağız.”

Bu yıl Ocak ayında program hakkında 218 öğretmene 2 gün eğitim verildiğini vurgulayan Kocabıyık, illere giden bu öğretmenlerin çok bilinçli olduğunu ve herhangi bir sorun karşısında ne yapacaklarını bildiklerini söyledi.

“Bu yıl çok daha sistemli bir şekilde hazırlandık. Herhangi bir şekilde bu sene sorun yaşamayacağız” diyen Kocabıyık, çocukların herhangi bir rahatsızlık yaşaması halinde öğretmenlerin, okul müdürünü, onların da il okul sütü komisyonunu bilgilendireceğini ve çocuğun sütü içtiği partiden dağıtımın iptal edileceğini kaydetti.

Kocabıyık, daha sonra alınan numunelerin analize gönderileceğini ifade ederek, “Analiz sonucu gelinceye kadar o partiden dağıtım durdurulacak, başka bir partiden dağıtıma devam edilecek. Ancak analiz sonucu temiz geldikten sonra o partinin dağıtımı devam edecek” dedi.

Bir sorunla karşılaşılması durumunda ailelerin ve öğretmenlerin sakin olmasını isteyen Kocabıyık, “Hemen panik yapmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü çocukların alerjik bir sorunu söz konusu olabilir. Sütle ilgili bir alerjik bir durum veya laktoz intoleransı olabilir. Hemen okul müdürleri aracılığıyla en yakın sağlık kuruluşuna başvuracaklar. Önlemler alınacak. Sağlık Bakanlığı da bu işin içinde olduğu için onlar da okul sütü komisyonunda olduğu için sorun yaşanmaz. Sorun yaşanacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Ailelerin çocuklarına okul sütü verilmesinden vazgeçmesi halinde bunu okul müdürlerine bildirmesi gerektiğini kaydeden Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Program 2 aydır organize ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Bu sefer çok iyi organize olundu. Ben herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Önemli olan çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, sağlıklı nesillerin yetişmesi ve süt içme alışkanlığının kazanılması. Okul sütü projesine ben tepki ile değil sempati ile bakmalarını rica ediyorum. Çocukları beslenme desteği için bunu yapsınlar.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız