FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu16.7° C / 19° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Tören şimdiden krize dönüştü

1 Eylül'deki tören şimdiden krize dönüştü...

16 Ağustos 2014 Saat: 11:36
Tören şimdiden krize dönüştü
Tören şimdiden krize dönüştü

Başbakan: “TBB Başkanı varsa, adli yıl açılışına katılmam.” Feyzioğlu: “Herkesin cumhurbaşkanı olduğunu kabullensin.” Yargıtay Başkanı: “Feyzioğlu’na davetiye göndermiştik, yeniden değerlendireceğiz”

Başbakan ve 12. Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşamki AK Parti resepsiyonunda, adli yıl açılış törenine, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşması halinde kendisinin katılmayacağını açıkladı. Feyzioğlu, Erdoğan’a bir basın açıklamasıyla yanıt verirken, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, konuyla ilgili Yargıtay Başkanlar Kurulu’ndan bir karar alınacağını duyurdu.

İçerik belirlenmiş

Yargıtay Başkanı, adli yılın açılışıyla ilgili yasada ve iç yönetmelikte düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı. Bu çerçevede Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun toplandığını ve Yargıtay Başkanı’nın konuşmasının içeriğinin ve hangi konulara temas etmesi gerektiğinin belirlendiğini anlattı.

Davetiye gönderildi

Başkanlar Kurulunun ayrıca törene kimlerin katılacağını da tespit ettiğini anlatan Alkan, şunları söyledi: “Bu bağlamda, törende benim konuşmamın yanında 1943 yılından beri yapılagelen ve bir gelenek halini alan adli yıl açılışlarında Barolar Birliği Başkanı’nın da konuşması öngörüldü. Bu doğrultuda Sayın Feyzioğlu’na 1 Eylül’de yapılacak tören için davetiye gönderilmiş oldu.”

Eşit süre tanındı

Alkan, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü töreninde Feyzioğlu’nun Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’den daha uzun süre konuşması nedeniyle istenmeyen gelişmeler yaşandığını söyledi ve şöyle konuştu: “Başkanlar Kurulu’nda bu konuyu da tartıştık ve TBB Başkanı’nın konuşması gerektiği sonucuna varıldı. Ancak konuşma süresinin kesinlikle Yargıtay Başkanı’nın konuşma süresinden fazla olmaması, benim konuşma süremin yaklaşık yarım saat olması öngörüldü. TBB Başkanı’nın da süresinin buna eşdeğer olması kabul edildi.”

Erdoğan’ın açıklamasından önce Feyzioğlu’na davetiye gönderildiğini ve süreye ilişkin kararın bildirildiğini anlatan Alkan, şöyle devam etti: “İstenmeyen, zorunlu nedenlerle getirilen bu kısıtlamaya uyacağını ümit ediyoruz. Ama bizim konuşmasının içeriğine herhangi bir şekilde müdahale etmemiz söz konusu değildir. Aksinin kabulü bizim her zaman savunduğumuz ve evrensel bir ilke olan ifade özgürlüğü sorununa yeni bir sorun katar.”

‘Yeni bir durum oldu’

Alkan, Başbakan Erdoğan’ın, adli yıl açılış törenine, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun konuşması halinde katılmayacağı yönündeki açıklamasından sonra yeni bir durum olduğunu, gelinen nokta itibarıyla yeni bir değerlendirme yapma ihtiyacı hissedildiğini ifade etti. Alkan, “Ben bunun kişisel bir kararım olmadığı için yine yetkili olan Başkanlar Kurulu’na götürüp onların düşüncesini aldıktan sonra vardığımız sonucu kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyorum. Şu anda geldiğimiz nokta budur. İnşallah iyi bir sonuç çıkar. Alınan kararlar tamamen kurumsal bir düşünce açıklamasından ibarettir” diye konuştu.

Feyzioğlu ‘77 milyonu’ hatırlattı!

TBB Başkanı Feyzioğlu, Erdoğan’ın tavrına dün basın açıklamasıyla yanıt verdi. Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağına dair milletin huzurunda verdiği sözle uyumlu olmayan bu açıklama, cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

‘Tamamlayamamış’

Avukatların, yargıda yurttaşı temsil eden ’kurucu unsur’ olduğunu vurgulayan Fevzioğlu, şöyle dedi: “Seçilmiş Cumhurbaşkanımızın savunmayı protesto etmesi, Yargıtay üzerinde baskı kurmaya ve 77 milyonu savunan avukatların meslek örgütünü susturmaya çalışmaktır. Bu üzücü açıklama, Sayın Erdoğan’ın henüz başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına geçişi zihninde tamamlayamadığını göstermektedir. Temennimiz, bu geçişi bir an önce tamamlayarak herkesin cumhurbaşkanı olduğunu kabullenmesidir. Eğer bu açıklama cumhurbaşkanlığı makamından yürütülecek bir korku ve baskı rejiminin ilk adımlarıysa, herkes şunu bilmelidir ki bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur.”

‘Anayasa ihlal ediliyor’

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, şöyle dedi: “Anayasanın 101. maddesinde, ‘Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer’ hükmü yer almaktadır. Hiçbir ilave izaha ve yoruma ihtiyaç göstermeyecek kadar açık olan bu hükme göre, Başbakan’ın ‘seçilmesiyle’ birlikte, hem partisi ile ‘tüm ilişkilerinin’ kesilmesi, hem de milletvekilliğinin sona ermesi gerekmektedir. Anayasanın ihlal edildiği gözlemlenmektedir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız