FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Topaca Altın Klozetin Arka Planını Anlattı

Türkiye’nin gündemini meşgul eden 'altın klozet' tartışması, Hatay Valisi Ercan Topaca'nın 4 yıl önce Kocaeli Valisi iken makamında yaptırdığı onarımla başlamıştı.

4 Haziran 2015 Saat: 12:50
Topaca Altın Klozetin Arka Planını Anlattı
Topaca Altın Klozetin Arka Planını Anlattı

Türkiye’nin gündemini meşgul eden 'altın klozet' tartışması, Hatay Valisi Ercan Topaca'nın 4 yıl önce Kocaeli Valisi iken makamında yaptırdığı onarımla başlamıştı.

Cumhuriyet Gazetesi, temsili fotoğraf kullanarak Topaca'nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet yaptırdığını yazmış, Kılıçdaroğlu da mitinglerinde, "Bu beyler altın klozetin hesabını verecek" demişti. Habertürk'e konuşan Vali Topaca, “O klozet, beyaz. 'Altın kaplama' denilen, altın rengi boya. Çöp kovası 276, diş fırçalık 630, tuvalet kâğıtlık 366, sabunluk 722, havluluk 408, altın tuvalet fırçalık 254, askılık 155 TL” dedi. Topaca,Kocaeli Valisi olarak görev yaptığı döneme ilişkin özetle şunları söyledi: “Cumhuriyet Gazetesi'nde 23 Mayıs'ta ‘Vali beyin altın kaplama tuvaleti’ başlığıyla bir haber çıktı. Haberde 7 kalem malzemeden bahsediyorlar: ‘Altın kaplama çöp kovası, diş fırçalık, tuvalet kâğıtlık, sabunluk, havluluk, tuvalet fırçalık, askılık.’ Dikkat ederseniz, klozet yok. O klozet, Vitra'nın İstanbul serisi, beyaz, duvara asılan klozettir.

Tartışma konusu işin toplam bedeli 638 bin TL. Sadece tuvalet yapılmış gibi bir hava oluşturuldu. Bu onarım, valiliğin yaklaşık bin metrekarelik bir katıdır. Kapısı, penceresi, kalorifer, internet sistemi, yer döşemeleri, dış cephe boyası... O haberi kaynak göstererek başka bir gazete haber yaptı. Hayali bir klozet koydu. Sonra diğerleri devam etti. Açıklama yaptım, kullanmadılar. Sesimi duyurmaya çalışıyorum ama bunların kalpleri sanki mühürlü. Malzemeleri mağazalardan sorabilirler. ‘Altın kaplama’ diye geçiyor, aslında altın renginde boyamadır. Madeni kromdur. Sarıysa ‘altın kaplama’ diye geçiyor. Sorduk, bu ürünlerin altın olanları da yok. Alınan çöp kovası 276, diş fırçalık 630, tuvalet kâğıtlık 366, sabunluk 722, havluluk 408, altın tuvalet fırçalık 254, bornoz askılığı 155 TL. Tümüne ödenen 2 bin 811 TL. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, klozet ile ilgili bir atıf yaptı. O günlerde de bu haber tartışıldığı için hemen beni kastettiğini düşündüm. Aradım. Kendisine ulaşamayınca Koruma Müdürü Koray Bey'e dedim ki: ‘Bu konu tamamıyla yalandır. Yanlış bilgilendirme var, ben bilgilendirmek istiyorum. Bana dönerseniz memnun olurum, aksi takdirde açıklama yapmak durumunda kalacağım.’ 5 gün oldu; dönüş olmadı bana. Beni suçlayıcı bir şey olduğu için Sayın Kılıçdaroğlu kusurabakmasın, o ne kadar dürüstse ben de o kadar dürüstüm. İsraf yapan müsrifle beni karıştırmasın. Devletin kör kuruşunun hesabını yapan biriyim. Yalan haberlerle şahsımı rencide edecek şekilde itham etmeye kimsenin hakkı yoktur. ‘İşlem yapılsın’ diyor. Elbette ben de hakkımı savunacağım.’

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız