FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.58° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Tökeli İmre’yi andılar

Eski Macar Kralı Tökeli İmre adına, Seka Park Kültür Alanı’nda bulunan Tökeli İmre Anı Evi’nde anma töreni düzenlendi. Törende Tuğrul Kuşu Heykeli’nin de açılışı gerçekleştirildi

14 Eylül 2015 Saat: 17:28
Tökeli İmre’yi andılar
Tökeli İmre’yi andılar

Eski Macar Kralı Tökeli İmre adına, Seka Park Kültür Alanı’nda bulunan Tökeli İmre Anı Evi’nde anma töreni düzenlendi. Törende Tuğrul Kuşu Heykeli’nin de açılışı gerçekleştirildi

Tökeli İmre’nin mezarı üzerinde bulunan anıt ve Tuğrul Kuşu Heykeli’nin bire bir kopyası Seka Park Kültür Alanı’ndaki Macar Evi Bahçesi’nde Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yeniden inşa edildi. Tuğrul Kuşu Heykeli ise Macaristan’dan getirildi. Törene, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan Milli Müze Müdürü Dr. Laszlo Csorba, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı.


1000 YILLIK KARDEŞLİĞİMİZ 
Macaristan Milli Müze Müdürü Csorba, geleneklerine oldukça bağlı bir toplum olduklarını dile getirerek, “Biz Macarlar olarak, kendimizi ‘en batıya ulaşmış orta Asyalılar’ olarak tanımlıyoruz ve elbetteki doğuda kalan dostlarımızı unutmadık. 1000 yıldır süren ilişkilerimiz, artarak devam edecek” dedi.


TÖKELİ İMRE KADER BİRLİĞİMİZDİR
Törende, Csorba’nın ardından konuşan Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos, “Bugün gururluyuz ancak her şeyden önce Türkiye Cumhuriyet’ine, şehitlerimiz için baş sağlığı diliyor, terörü lanetliyorum” dedi. Konuşmasına devam eden Tarlos, “Tökeli İmre Macar ve Türk Halkları olarak bizim kader birliğimizdir. Bu vasıtayla Kocaeli’yi, Macaristan Geleneklerimizi Koruma Merkezi’miz hatırasında yaşatmaya devam ediyoruz. Hedefimiz daha derin ve daha sıcak işbirliği” diye konuştu.


EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER
Törene kısa bir konuşmayla eşlik eden, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise şunları söyledi: “Tökeli İmre, Macar ve Türk halkları, ve bu halkların dostluğu için, oldukça önemli bir şahsiyettir.  Bu dostluğun ebediyete uzanabilmesi için de önemli bir fırsattır. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız