FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TİS Yok Tiyatro Var

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi Bilal Şener, AKP ve Memur-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi için tiyatro tanımını yaptı. Şener, AKP ve Memur-Sen’in emekçilerin değil sermayenin çıkarını gözettiğini vurguladı

4 Ağustos 2015 Saat: 13:49
TİS Yok Tiyatro Var
TİS Yok Tiyatro Var

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi Bilal Şener, AKP ve Memur-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi için tiyatro tanımını yaptı. Şener, AKP ve Memur-Sen’in emekçilerin değil sermayenin çıkarını gözettiğini vurguladı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu dün bir basın açıklaması düzenleyerek hükümet ve Memur-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerini değerlendirdi. Eğitim-İş Şube binasındaki açıklamayı Eğitim-İş Şube Başkanı ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi Bilal Şener okudu. Basın açıklamasını şube yöneticilerinin yanı sıra ADD İzmit Şube Başkanı Ahmet Kavas da katıldı. AKP’yi Memur-Sen’i eleştiren Bilal Şener, bu iki kurumun da emekçinin değil sermayenin çıkarlarını savunduğunu vurguladı. Şener, “Ortada bir tiyatro var” dedi. 


AKP’NİN HAKKI DEĞİL 
Şener yaptığı açıklama şöyle dedi: “Genel seçimlerin üzerinden 2 aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen ortada henüz hükümet bulunmamaktadır. Yeni hükümetin ne zaman kurulacağı, hatta kurulup kurulmayacağı bile belli değildir. AKP hakkı olmayan tek başına iktidarını bir süre daha sürdürebilmek için zulüm ve baskı politikasının dozunu giderek artırmakta ülkeyi siyasi, etnik ve kültürel bir çatışma ortamına hızla sürüklemekledir. Böylesine birçok olumsuzluğun bir arada yaşandığı bir dönemde 2016-2017 yıllarını kapsayan sözde bir yeni toplu sözleşme görüşmeleri sürecine girilmektedir. 


HEPSİ GÖSTERMELİK
Adına toplu iş sözleşme görüşmeleri denilen, hükümet ve onun beslediği yandaş konfederasyonun temsilcileri arasında oynanacak bu orta oyunundan kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım beklemiyoruz. Zira ortada ne gerçek bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Hepsi göstermeliktir. Türk halkı önünde bir tiyatro oynanmaktadır. Kamu çalışanlarına dayatılan sözde toplu iş sözleşmesi düzeni tam bir kurmaca ve aldatmacadır.  Bu sistem Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmelerdeki taahhütlerine aykırıdır ve çağdaşlıktan uzaktır. 


TALEPLERİ SIRALADI 
Grev ve toplu sözleşme hakkının anayasal güvence altına alınması. Kamu Çalışanlarının 4A, 4B, 4C, 399 sayılı KHK’ye tabi sözleşme personel ayrımına tabi tutulmaması. Örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması. Taşeronlaşmaya, rotasyon ve sürgünlere son verilmesi. Toplu sözleşmenin belediye başkanın inisiyatifine bırakılmaması. Çalışma koşullarının güvenli, sağlıklı ve makul ölçülere göre düzenlenmesi. Ücret adaletsizlikler, nakil, terfi, tayin, atama, lojman gibi haklarda ayrımcılığa son verilmesi. Sendikal faaliyet yürüten yönetici ve temsilcilerin, her türlü baskı ve şiddete maruz bırakılmaması yasal haklarının kullanılması. Mezarda emeklilik olarak bilinen Sosyal Güvenlik yasalarının iptali. Kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine son verilmesini. Kamu emekçilerinin maaşlarına uygulanan vergi dilimi uygulamasına son verilmesi. Ek göstergenin tüm kamu emekçilerine en az 3 bin 600 olarak uygulanmasını. Kamuda Norm Kadro Yasasının kaldırılmasını ve keyfi uygulamalara son verilmesi.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız