FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.39° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

TİKA Kabil'deki sağlık ocağını yeniden inşa etti

Afganistan’ın başkenti Kabil’de kullanılmaz hale gelen bir sağlık ocağı, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından tekrar inşa edildi.

28 Ağustos 2014 Saat: 13:52
TİKA Kabil'deki sağlık ocağını yeniden inşa etti
TİKA Kabil'deki sağlık ocağını yeniden inşa etti

Afganistan’ın başkenti Kabil’de kullanılmaz hale gelen bir sağlık ocağı, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından tekrar inşa edildi.

Bakım ve onarımı yapılan sağlık ocağının devir teslim törenine TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ve ilçenin emniyet amiri ve diğer Afgan yetkilileri katıldı.

Süleyman Şahin, burada yaptığı konuşmada, "Buradaki şartları göz ününde bulundurarak, tavanından tabanına kadar tamir işlemi gerçekleştirildi. Daha düzenli çalışır hale getirildi ve artık burada insanlara daha iyi bir şekilde sağlık hizmeti verilecek" dedi.

Çar Asya ilçesinin değişik alanlarda yardıma ihtiyacı olduğunu belirten Şahin, Türkiye’nin gelecekte de bu ilçeye eğitim ve sağlık alanlarında destek vereceğini söyledi.

Sağlık ocağının Başhekimi Nimatullah Akahel ise burasının daha önce bir harabe olduğunu dile getirerek, “Yağmurlu günlerde kliniğin içine su damlıyordu. Her tarafı çok eskitmişti. Şimdi çok güzel oldu. Artık bir sağlık merkezinde çalıştığımızı hissediyoruz" diye konuştu.

Kabil’in Çar Asya ilçesinin Hayrabad köyünde bulunan sağlık ocağı, köydeki yüzlerce kişiye hizmet veriyor. 65 bin nüfuslu Çar Asya ilçesinde bir hastane ve 4 sağlık ocağı bulunuyor. Kabil’e 14 kilometre mesafede bulunan ilçede imkanlar yetersiz olduğu için birçok hasta tedavi amacıyla Kabil’e gitmek zorunda kalıyor.

Afganistan'da halkın sadece yüzde 30'u sağlık imkanlarından faydalanabiliyor. Sağlık hizmetlerinden faydalananların yüzde yarısı ise sağlık merkezlerine ulaşmak için yaklaşık bir saat yol gidiyor. Maddi durumları iyi olanlar tedavi için yabancı ülkeleri tercih ederken, Sağlık Bakanlığın verdiği bilgiye göre, her yıl yüzlerce kişi tedavi için Pakistan, Hindistan ve Türkiye’ye seyahat ediyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız