FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu24.06° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

''Tereddüt yok, oturup konuşalım...''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi'nde konuştu

23 Eylül 2014 Saat: 09:37
''Tereddüt yok, oturup konuşalım...''
''Tereddüt yok, oturup konuşalım...''

BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi'nde konuştu. Erdoğan'a konuşma sonrasında Türk dış politikası konusunda birçok soru soruldu. Bunlardan biri de, IŞİD'in elindeki 46 Türk vatandaşının serbest kalmasının ardından Türkiye'nin örgüte karşı ABD önderliğinde oluşturulan koalisyona nasıl bir katkı vereceğiydi.

Türk vatandaşlarının IŞİD'in elinde olduğu sırada Türkiye'nin sadece insani yardımda bulunabileceğini söylediğini hatırlatan Erdoğan yeni durumla ilgili şunları söyledi: 

"49 rehineyi kurtardıktan sonra oturup konuşuacağımız birçok boyut olabilir. Görüşmeler sürüyor, bu çalışmalar devam ediyor. Teröre karşı asla tereddütümüz yok, zaafımız yok. Çünkü biz terörle çok ciddi mücadele veren bir ülkeyiz. Bu mücaedeleyi 40 bin insamızı kaybederek sürdürdük. Hiçbir terör örgütüne sıcak bakmamız mümkün değil."

"Türkiye'yi terörle yanyana gösterme gayretleri var. Özellikle ABD'deki bazı yayın organları Türkiye'yi hedef alıyorlar. Özellikle IŞİD konusunda bazı medya kuruluşları tarafından son derece haksız ve art niyetli haberlere konu ediliyoruz. Hiçbir terör örgütüne destek vermemiz asla mümkün değildir. O kadar densiz, o kadar aslı astarı olmayan iftiralar atılıyor ki, IŞİD ile petrol ticareti yaptığımız öne sürülüyor. Tamamen asılsızdır, iftiradır, tamamen yalandır."

YERİ GELİR TAKAS DA OLUR

Yabancı basının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sorduğu sorulardan biri de rehinelerin serbest kalması karşılığında IŞİD'e bir şey verilip verilmediğiydi. Erdoğan şunları söyledi: 

"Bu operasyonda parasal hiçbir ilişki kesinlikle olmamıştır. Bu işin en açık yanıdır. Bunun dışındaki yanına gelince... Bazıları 'Takas yaptılar' dedi. Yeri gelir takas da yapılır. Ama ona hazırlanmak ayrı bir mahareettir. Bu tür adımlarla bu sağlanmıştır. Bir tane esiri için bin 500 rehineyi veren İsrail'e bu soruyu sordular mı, onu merak ediyorum. Bin 500 rehine verdi, sadece bir askerini alabilirmek için. Demek ki olabiliyormuş."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız