CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli13.7° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TELEVİZYONDAN BİR KOKU GELİYOR...

Yönetmen John Waters 1981 tarihli filmi Polyester için ilginç bir girişimde bulunmuştu. Seyircilerine Odorama adlı bir kart vermiş ve film esnasında kartı kazıyarak koklamalarını istemişti. Filmin tem

31 Mart 2013 Saat: 22:02
TELEVİZYONDAN BİR KOKU GELİYOR...
TELEVİZYONDAN BİR KOKU GELİYOR...

Yönetmen John Waters 1981 tarihli filmi Polyester için ilginç bir girişimde bulunmuştu. Seyircilerine Odorama adlı bir kart vermiş ve film esnasında kartı kazıyarak koklamalarını istemişti. Filmin temasını yakalamak amacıyla yapılan bu atılımın benzerleri daha sonra da gerçekleşti.

Tokyo University of Agriculture and Technology'nin üzerinde çalıştığı proje benzer bir işe soyunarak koku veren bir televizyon üzerinde çalışıyor. IEEE (dünyanın en büyük teknoloji birliği)'nin gerçekleştirdiği Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) konferansta ilk tanıtımı yapılan televizyonun köşelerinde birer tane özel tasarımlı pervane bulunuyor. Yerleştirilen koku kaynaklarından aldığı kokuyu farklı katmanlar halinde, farklı yön ve düzlemler üzerinden dağıtan bu pervaneler kokuyu tam olarak cihazdan geliyor gibi hissettiriyor. Çalışmanın çok daha ileri seviyelere taşınacağını belirten araştırmacılar, bu kokutan cihazlarına henüz bir isim vermemiş.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız