FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.54° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

TCG Büyükada Yuvaya Döndü

Gölcük Donanma Komutanlığı Poyraz Limanından 18 Ocak 2015’ta törenle uğurlanan, Aden Körfezi’nde deniz korsanlığı ile mücadele eden, uluslararası güce katkı veren Türk Donanmasının göz bebeği gemilerinden TCG Büyükada Fırkateyn

21 Nisan 2015 Saat: 13:07
TCG Büyükada Yuvaya Döndü
TCG Büyükada Yuvaya Döndü

Poyraz Limanı'nda düzenlenen karşılama törenine Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki Şekerefeli, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Ercan İnceoğlu, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Nazmi Ekici, Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül ve bu zorlu seyre çıkan gemi personelinin aileleri katıldı.

9 ÜLKE 12 LİMAN

Karşılama töreninde TCG Büyükada Fırkateyninin görevi boyunca uğradıkları limanlar ve gerçekleştirdiği görevler ile ilgili konuşmayı yapan Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede şöyle dedi: “TCG Büyükada Korvetinin (F-512) Aden Körfezi, Arap Denizi ve Basra Körfezi'nde yürüttüğü seyir faaliyeti, ortak harekatlar ve liman ziyaretlerinin Türk Deniz Kuvvetleri'nin dünya denizlerinde harekat icra etme kabiliyetini göstermesinin yanı sıra Türk savunma sanayinin bölgede tanıtımına da büyük katkı sağlandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nca yürütülen

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ikinci gemi olan TCG Büyükada'nın seyri, 18 Ocak 2015'de Gölcük Donanma Komutanlığı'nda düzenlenen törenle başlamıştı. 26 Ocak-15 Nisan 2015 tarihleri arasında 9 ülkede 13 liman ziyareti ve ortak tatbikat ile eğitim faaliyetleri gerçekleştirmesi planlanan gezide, 1 adet SeaHawk Helikopteri, Sualtı Görev Timi ve amfibi harekat timi ile çıkılan ve toplam 124 personelin bulunduğu TCG Büyükada; Suudi Arabistan, Cibuti, Umman, Pakistan, Katar, Bahreyn ve Kuveyt limanlarını ziyaret etmiş, ev sahibi ülkelerin Deniz Kuvvetleri temsilcileri başta olmak üzere üst düzey sivil/askeri erkanına tanıtılmış ve harekat kabiliyetleri ile büyük beğeni kazanmıştır."

SELAMLAMA  Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede konuşmasının ardından TCG Büyükada gemisi limanda bağlı olan gemiler tarafından gemi düdüğü ve batarya düdüğü ile selamlanarak limana giriş yaptı. Geminin limana giriş yapması sırasında Gölcük Ana Üs Komutanlığı tüfekli gösteri grubu gösteri yaptı. Yapılan gösteri sonrasında TCG Büyükada gemi komutanı ve gemi personeli tören alanına alınmasının ardından Gemi Komutanı Dz. Bnb. Ali Tuna Baysan, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele’ye görev sonu raporunu sundu.  


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız