FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.54° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Tarlada 1.5 pazarda 5 lira

Bu yıl Bursa'da şeftali üretiminde bolluk yaşanıyor. Ancak pazardaki fiyatlar bu bolluktan etkilenmiyor. Üretici şeftalinin kilosunu 1.5 liradan satıyor. 200 kilometre uzaktaki İstanbul’da ise aynı şeftalinin kilosu 5 lira.

13 Ağustos 2014 Saat: 16:10
Tarlada 1.5 pazarda 5 lira
Tarlada 1.5 pazarda 5 lira

İstanbul’da şeftalinin satış fiyatı zincir marketlerde ortalama 5 lira. Kadıköy, Beşiktaş, Eminönü manavları ve semt pazarlarında da 4-5 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor. İstanbul'a 200 kilometre uzaklıktaki Bursa’da ise şeftali üreticisi bahçede ürününün kilosunu 1.5 liradan tüccara veriyor.

Geçmiş yıllarda kilosunu 1 liranın altında sattıklarını ancak bu yıl diğer bölgelerdeki kuraklığın kendilerine piyango olduğunu söyleyen şeftali çiftçisi, 1.5 liradan sattıkları ürünleri için Türkiye’nin en iyi şeftalisi olduğunu iddia ediyor. Üretici bu yılki satış fiyatından gayet memnun. Oysa İstanbul'da şeftali bu fiyatların üç katına satılıyor.


İsaören köyünde babadan kalma arazilerinde meyve yetiştiriciliği yapan Hayrettin Orhan, arazisinde şeftali, kiraz, armut ve erik yetiştiriyor.
“Çiftçinin işi zar atmak. Düşeş gelirse o yılı kurtarıyor. Hepyek gelirse ayvayı yedik. 2000 yılından bu yana fiyatlar hep aynı kaldı" diyen Orhan, meyvenin İstanbul’da niye pahalı olduğunu şöyle anlattı:

“Meyvede girdi maliyetleri çok yüksek. 2000 yılından bu yana hamallık yapıyoruz. Benimki gibi ufak çiftçiler üç, beş yıla kadar bu işi bırakırız. Küçük üretici kaybolup gidecek yani. Birilerinin yanında çalışacağız herhalde. 1998-99 yıllarında 1.2-1.5 TL arasında şeftali satabiliyorduk. Geçtiğimiz yıl şeftaliyi ve kirazı 1 liradan zor verdik. Bu yıl şeftalinin kilosunu 1.5 TL’den veriyoruz da buna seviniyoruz. 10 yıl önceki ürün fiyatıyla şimdiki arasında fiyat farkı yok. Ama gübre, mazot ve ilaç fiyatları yüzde 300 artı. Meyve fiyatı hep aynı yerinde sayıyor ama bunların fiyatı durmuyor."
"Devlet desteği yetmiyor"


Devlet desteğinin olduğunu ancak yeterli gelmediğini söyleyen Orhan şöyle devam etti:
"Örneğin devletin verdiği mazot desteği sadece bir günlük. Oysa ben en az dört, beş ay mazot kullanıyorum traktörde. Meyvecilikten kazandığımız parayla köyde hayatımızı sürdüremiyoruz. Kazandığımız para yetmiyor. Hayatımızı sürdürmek için değişik işler yapmak zorunda kalıyoruz. Emekli maaşım olmasına rağmen zor geçiniyorum.


Yılda 3 ton kiraz, 15-20 ton şeftali, 35-40 ton civarında da armut topluyorum. Ortalama 1-1.5 liradan hesaplarsanız yılda elime 65-70 bin lira geçiyor. O da ürünün iyi olduğu bu yıl gibi yıllar için geçerli. Bu kazandığımız paranın yüzde 30’u masraflara, gübre, mazot ve ilaç parasına gidiyor zaten. Dolayısıyla elimize ancak 40-50 bin lira para kalıyor. Geçtiğimiz yıllarda verdiğimiz açıkları kapatmaya yetmiyor bu para. Geçtiğimiz yıllarda ürün bu kadar verimli olmadı ve hep borçla hayatımızı sürdürdük. Önümüzdeki yıl da ne olacağı belli değil."


Orhan, İstanbul'da fiyatların yüksekliği konusunda ise, “Biz üretimimizi İstanbul veya diğer büyük şehirlerden gelen tüccara veriyoruz. Genelde kilo ile veriyorum. Benden 1.5 liraya şeftaliyi alan tüccar kendi kârını koyup onu haldeki ofisinde market, manav veya pazarcılara satıyor. Market, manav veya pazarcı da üzerine kendi kârını koyup tüketiciye ulaştırıyor. Yani ürün üç el değiştirip, üç kere kâr konulup satılıyor. Bu sistemde fiyatlar düşmez” dedi.
Orhan, "Siz tüccara nasıl satış yapıyorsunuz" sorumuza şu yanıtı verdi:


“Satışta ürünün fazla olması üreticinin fiyatlarını aşağıya çekiyor. Örneğin, toplayacak ve ürünü biriktirecek sandığınız, yani kasa varsa, toplar ve depolarsınız. Bir kasanın fiyatı 5 lira. Ancak sandığınız yoksa mecbur tüccarın verdiği fiyata ürünü satacaksınız. Bekletme şansımız, satmıyorum deme lüksümüz yok.
Hele kiraz veya şeftali gibi ürünleri topladığınız gün satmak zorundasınız. Bugün 50 kuruş da verse kilosuna satmak zorundayım. Yani ürün fazla olunca gelen tüccara istediği fiyattan vermek zorundayız. Burada malın fiyatını sadece tüccar belirliyor.”
Yağıştan dolayı bu sene Kiraz’dan verim alamadıklarını da anlatan Orhan, "Ürün aşırı yağışlardan dolayı dalında çatladı. Toplayamadık. Kirazlar dalında kaldı. İlaç ve gübre paraları da cepten gitti” dedi.


'Perakende fiyata halci karışamaz'


Meyve fiyatlarının yüksekliği ile ilgili İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er ise, bu konuda hep halcilerin suçlandığını ancak bunun doğru olmadığını söyledi.


Şeftali’nin hal çıkış fiyatının en yüksek 2.5 TL olduğunu belirten Başkan Burhan Er. “Perakende sektörünün kaça sattığına biz karışamayız. Her gün fiyat bültenlerimiz online olarak bizim sitemizde ve belediyenin sitesinde yayınlanıyor. Biz haldeki fiyatı belirliyoruz. Türkiye’de üretimin yüzde 40’ı hale girmeden, büyük marketler veya büyük manavlar aracılığıyla satılıyor. Manavlar ve marketler direk üreticiden alabiliyor” dedi.
Kaynak: Al Jazeera

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız