FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.46° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Tarihi Bina Böyle Olacak

İzmit Kemalpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nin başlangıcında yer alan Merkez Bankası’nın karşısındaki eski Seçkin İşkembe Salonu’nun bulunduğu tarihi bina aslına uygun yeniden yapılıyor

1 Mart 2016 Saat: 09:41
Tarihi Bina Böyle Olacak
Tarihi Bina Böyle Olacak

İzmit Kemalpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nin başlangıcında yer alan Merkez Bankası’nın karşısındaki eski Seçkin İşkembe Salonu’nun bulunduğu tarihi bina aslına uygun yeniden yapılıyor

İzmit Merkez’de tarihi bir bina aslına uygun yeniden yapılıyor. Yıllar önce üst katında Adalı Lokantası’nın, alt katında Seçkin İşkembe Salonu’nun bulunduğu, çok sayıda esnafın faaliyet gösterdiği tarihi bina depremde hasar gördükten sonra kat indirimi yapılmış, kademeli olarak boşaltılmış, esnaflar farklı yerlere taşınmıştı. Uzun yıllardır atıl durumda bırakılan tarihi bina nihayet aslına uygun şekilde yapılıyor.


PROJE ONAYLANDI

Depremde hasar gören ve uzun yıllardır  atıl durumda bekletilen tarihi binanın yeniden yapılması için restorasyon projeleri hazırlandı. Proje, uzun süredir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayını bekliyordu. Koruma kurulu, geçtiğimiz aylarda projeyi onayladı. Bina sahipleri Mustafa Kemal Erözer, Zeki Okan Özal, Ruhi Erözer, Şeyda Cebe ve Yaşar Can, binayı aslına uygun şekilde yapması için İzmit’in başarılı müteahhitlerinden İbrahim Cengiz ile anlaştılar.

 


10 AYDA TAMAMLANACAK
Tarihi binanın yapımını üstlenen müteahhit İbrahim Cengiz, tarihi binayı on aylık süreçte tamamlayacaklarını söyledi. Cengiz, “Çalışmalara başladık. Önce mevcut kalıntıları yıkacağız ve alanı temizleyeceğiz. Temelinden başlayıp tamamını on aylık bir süreçte bitirmeyi hedefliyoruz. Bu gibi tarihi binaların yapımı biraz zahmetlidir. Her milimi aslına uygun olacak. İnşaat sırasında çok denetimden geçeceğiz. Daha öncede benzer birçok yapı yaptığımızdan dolayı bu alanda deneyim sahibiyiz. Binanın maliyeti 1 milyon lira” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız