FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu21.93° C / 23° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Tarih Koridoru’nda Büyük İlerleme

İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getirmesi planlanan ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük projelerinden bir olan Tarih Koridoru Projesi’nde büyük ilerleme sağlandı

22 Haziran 2016 Saat: 10:54
Tarih Koridoru’nda Büyük İlerleme
Tarih Koridoru’nda Büyük İlerleme

İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getirmesi planlanan ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük projelerinden bir olan Tarih Koridoru Projesi’nde büyük ilerleme sağlandı

İzmit'i tarih ve turizm kenti yapma hedefi ile başlanan, İzmit'in kültürel ve tarihi mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen Tarih Koridoru Projesi devam ediyor. Bu kapsamda Kapanca Sokak'ta tarihi konakların ve evlerin kamulaştırma süreci ile alt yapı ve yol düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kapanca Sokak'ta bulunan 8 adet bina ve arsa istimlak edilmişti. Projenin birinci etabında ilk olarak saat kulesi, Atatürk heykeli ve yakın çevresinin düzenlenmesi ile yapay şelale inşa edilmesini kapsayan “Kültür Tepesi” hizmete girdi. Şimdiye kadar 25 milyon lira harcanan proje kapsamında bölgedeki 30 konak, 10 çeşme, 5 sarnıç restore edildi. Bölge'nin önümüzdeki yıl turizme açılması hedefleniyor.

 

 

ONARIM İŞLERİ YAPILDI
İzmit Belediyesi mülkiyetinde bulunan Elbeyoğlu Konağı'nın yapım işlemlerine 2012 yılı Haziran ayı içerisinde başlanmıştı. İhale bedeli 139 bin TL olan tarihi, tescilli sivil mimarlık örneği olan konakta, çürüyen ahşap taşıyıcıları değiştirildi. Çatı onarımı, sıva yenilemesi, tavan ve ahşap yer döşemeleri, balkon korkulukları, merdivenleri ve gömme dolapları aslına uygun olarak yenilenen Elbeyoğlu Konağı'nın çalışmaları 300 günde tamamlanmıştı. Toplam maliyeti 160 bin TL olan binanın projeleri Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nce onaylanan şekliyle tamamlandı.

 

 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Belediyenin proje kapsamında hedefinin 2011 yılı sonunda istimlak edilen parsellerdeki binaların restorasyonunu bitirmek ve sağlamlaştırma uygulamasına başlamak olduğu belirtilmiş ve istimlak edilen 8 parselden 2 tanesini İl Özel İdaresi, 2 tanesini TOKİ tarafından restore edileceği duyurulmuş, 1. Etap çalışmalarında da 2 binanın istimlakı tamamlanıp, kurul onaylarının alınmasından sonra Akçakoca Meydan Düzenleme Projesinin yapımına başlandı. Öte yandan Gençlik Merkezi olarak düşünülen Orta Hamam ve Pertevpaşa Hamamı'nda çalışmalar devam ediyor.

 

 

BİRÇOĞU RESTORE EDİLDİ
Projenin en büyük destekçisi olan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan daha önce yaptığı açıklamada, eserleri yurt içi ve yurt dışındaki insanlarla bir araya getirmek istediklerini belirterek, “Projede şu ana kadar birçok cami, hamam, sarnıç, çeşme, konak restore edildi. Devam eden projeler var. Projenin mihenk taşlarından bir tanesi, İzmit'te Atatürk heykelinin bulunduğu Kasr-ı Hümayun denilen Abdülaziz'in döneminden kalan sarayın olduğu, 2. Abdülhamid zamanında yapılan saat kulesinin bulunduğu bölgedir. Geçen dönemde oranın bir bölümünün restorasyonunu yaptık ve kullanılıyor. Şimdi ikinci etabını çalışıyoruz. Projemizi anıtlara gönderdik.

 

 

TURİZM KENTİ İZMİT
10'u aşan çeşme restore edildi, 5 sarnıç gün yüzüne çıktı, birçok kemeri gün yüzüne çıkardık. Roma'dan kalan tümülüsler var. Bazılarının rölöve ve restorasyon projeleri sürüyor. Bazıları Anıtlar Yüksek Kurulu'nda bazıları da kamulaştırma sırasında. İzmit'i herkes sanayi kenti olarak biliyor. Doğrudur. Türkiye'nin en büyük sanayi merkezidir. Biz İzmit'le ilgili artık sanayiden başka çalışmalarda istiyoruz. Var olanları koruyalım, çevreci kuruluşlar olarak devam etsinler. Şehrimiz yeni bir vizyona girdi, İzmit Belediyesi olarak vizyonumuz Türkiye'nin cazibe merkezi, dünyada tanınan bir İzmit. Yeni Türkiye'nin de İzmit'te yapı taşlarını oluşturmuş oluyoruz. Yeni hedefimiz, turizm kenti İzmit. Bu 'turizm kenti İzmit' olgusu kentte gelişmeye başladı. Şu anda ilk defa turizm enformasyon bürolarını açtık. Şehri hükümetimizin de desteğiyle sağlık turizmine hazırladık” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız