KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
çağıngöz
konakkkkkk
KOCAEL TIPPP
FREKANS
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur4° C / 4° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Suyu çekilen göle defineciler dadandı

Sapanca Gölü'nde bölgede etkili olan kuraklığın yanı sıra ve Kocaeli ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin sürekli su çekmesi nedeniyle su seviyesi iyice düşünce, tarihi yapı su yüzüne çıktı.

21 Ağustos 2014 Saat: 13:46
Suyu çekilen göle defineciler dadandı
Suyu çekilen göle defineciler dadandı

Sapanca Gölü'nde bölgede etkili olan kuraklığın yanı sıra ve Kocaeli ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin sürekli su çekmesi nedeniyle su seviyesi iyice düşünce, tarihi yapı su yüzüne çıktı. Göl ortasında oluşan adacıktaki tarihi yapının define aramak için kazıldığını, burada 1 metre genişliğinde yarısı toprağa gömülü bir küpün de kırıldığını göründü. Anfora parçaları ve pişmiş toprakların da bulunduğu adacığın birkaç yerinin daha kazılarak define arandığı belirlenirken, bu buluntu sayesinde gölün oluşumuna çok önemli ışık tutması belirtildi.

SU GİRİŞİ AZALDI, YOSUNLAŞMA ARTTI

Doğan Haber Ajansı Kocaeli Bürosu Sapanca Gölü’ndeki definecileri ortaya çıkardı. Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu havzası olarak yararlandığı Sapanca Gölü'ne, geçen bahar mevsiminde de az yağış düştüğünden yeterli su girişi olmadı. Sakarya'nın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığı gölden, Yuvacık Barajı'ndaki suyun da bitmesi nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de 1 yıldan bu yana su çekiyor. Kuraklık nedeniyle gölü besleyen 14 dereden 10'u kurudu. Sadece Sapanca İlçesi sınırları içinde faaliyet gösteren 30 kadar su firması da gölü besleyen kaynaklardan sürekli su çektiği için Sapanca Gölü'ndeki su düzeyi bu yıl ilk kez işletme kodunun altına indi. Bundan 6 ay önce Şubat ayında yaklaşık 2 metre olan su düzeyindeki dikey düşüş bugün 3 metreye ulaştı.

TARİHİ YAPI ORTAYA ÇIKTI

Su kodunun düşmesi ile geçen Şubat ayında yüzyıllar öncesinden kaldığı belirlenen taş yığını da ortaya çıktı. Düzgün kesilmiş kayalardan oluşan bu sıralı kesme taşlarının eski bir kiliseye veya bir başka yapıya ait olabileceği öne sürüldü.  Kocaeli Etnografya Müzesi eski müdürü İlksen Özbay, 7- 8 yıl önce su düzeyi yüksek olduğu sırada dalış yapılıp burada inceleme yapıldığını, bunun bir mekana ait olmadığının belirlendiğini söylemişti. Dalış yapılan tarihlerde buradaki su düzeyinin 4-5 metre yukarıda olduğunu belirten Özbay yeniden inceleme yapılabileceğini belirtmişti. Ancak burada inceleme için ekip ve ekipman olmadığından inceleme yapılmadı.

DÜŞÜŞ 3 METREYE ULAŞTI, KALINTI ORTAYA ÇIKTI

Sapanca Gölü'nde aradan geçen 6 ay içinde su seviyesindeki düşüş artınca, buradaki kalıntı da adacık halinde tamamen ortaya çıktı. Daha önce bu bölgede efsane olarak anlatılan gölün altındaki cami veya kilisenin bu kalıntı olduğu ileri sürülüyor. Özenle kesilmiş dikdörtgen şeklindeki kayaların bulunduğu alanda çok miktarda kırık anforalar görülürken, hemen ilerdeki yosunlaştığından yeşile dönüşmüş 1 metre çapında, üst kısmı kırık küp dikkati çekti. Definecilerin küpü kırıp, kaya parçalarını kazıp kaldırarak buraya talan ettiği belirlendi. Tarihi kalıntıların burada eski bir yerleşim yerinin bulunduğu ihtimalini güçlendirirken, Sapanca Gölü'nün oluşumuyla ilgili araştırmalara ışık tutabileceği kaydedildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız