FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.93° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Suriye'ye hava saldırısı çağrısı

SMDK, hava saldırılarının Suriye'de de yapılmasını istedi.

16 Ağustos 2014 Saat: 14:13
Suriye'ye hava saldırısı çağrısı
Suriye'ye hava saldırısı çağrısı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) BM Özel Temsilcisi Necip Ghadbian, Esed rejiminin vahşetinin tümüyle ortadan kaldırılması için Suriye'de de Irak'taki gibi hedefe yönelik hava saldırılarının yapılmasını istedi.

Ghadbian, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kabul ettiği terör gruplarına ilişkin tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada, tasarının olumlu bir adım olduğunu söyledi. Ghadbian, "IŞİD konusundaki BMGK tasarısı, aşırılık yanlısı grubun, bölge ve dünya için oluşturduğu tehdit ile mücadele açısından anlamlı bir adımdır. Ancak bu sadece bir adım'' dedi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün tehditlerinin nedenleri ve sonuçlarının belirlenmesi için kapsamlı bir uluslararası yaklaşım gerektiğini belirten Ghadbian, "Uzun dönemli bir çözüm sadece Suriye'de ve Irak'taki aşırıların bozguna uğratılmasıyla ve IŞİD'in bertaraf edildiği alanlarda ılımlı ve etkili bir yönetimin kurulmuş olması durumunda mümkündür" ifadesini kullandı.

''Suriye Koalisyonu bu yüzden, Suriye'de belirli hedeflere hava saldırıları çağrısında bulunuyor. Irak'ta bunun etkisini görüyoruz'' diyen Ghadbian, IŞİD'in Suriye'de büyümesine, eğitim görme ve yeniden gruplaşmasına izin verilirse BMGK'nın, tehdidin ortadan kaldırılmasında başarılı olamayacağını belirtti.

Ghadbian, hava saldırılarının, IŞİD'le bir yıldan fazla süredir etkili bir şekilde savaşan ılımlı muhalif güçlerin yoğun bir eğitim ve ekipman programlarıyla donatılarak desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Ilımlı güçlerin, sivil nüfusun korunması, yönetim ve hizmet için araçlara ihtiyacı olduğunu belirten Ghadbian, bunun için ise uluslararası toplumun insani yardım ve desteğinin, yerel hizmetlerin artırılmasını garanti etmesi gerektiğini kaydetti.

Ghadbian, ''11 Eylül''e neden olan aşırılık tehditlerinden sonra en tehlikelisi olan Esed rejiminin vahşetinin tümüyle ortadan kaldırılmasını" istedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız