FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu22° C / 22° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği

Suriyeli mülteci öğrenciler yarım kalan eğitimlerini Darıca Geçici Eğitim Merkezi’nde tamamlıyor

10 Ocak 2016 Saat: 11:22
Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği
Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği

Suriyeli mülteci öğrenciler yarım kalan eğitimlerini Darıca Geçici Eğitim Merkezi’nde tamamlıyor

Savaş nedeni ile ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve eğitim yaşantıları kesintiye uğrayan Suriyeli mülteci çocuklar, Darıca’da hayata geçirilen geçici eğitim merkezinde öğrenim görüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 8 derslikli prefabrik okulda, 600’ü aşkın öğrenci bulunuyor. Okulda 29 Suriyeli öğretmen de yer alıyor. Ülkelerinin müfredatına uygun eğitim veren ve hepsi ülkelerinin önemli üniversitelerinden mezun öğretmenlerin dışında 3 Türk öğretmen de Türkçe dersi sunuyor.

 

SURİYELİ ÇOCUKLAR EĞİTİM

Halepli Fatma, Lazkiyeli Ahmet, Şamlı Hüseyin, Rakkalı Esma… Bu isimlerin ortak yönü Suriye’deki savaş nedeniyle ülkelerini terk etmeleri. Evleri bombalanan, ailelerini kaybeden Suriyeli çocuklar olmaları. Hayatta kalmak için Suriye’den Türkiye’ye sığınan bu mülteci çocuklar, sadece ülkelerini terk etmiyor, eğitimlerini de orada bırakıp geliyor. Bu kapsamda Darıca’da oluşturulan Geçici Eğitim Merkezi, Suriyeli mülteci çocukların hayata atılmaları için büyük önem taşıyan eğitim sorununu ortadan kaldırıyor.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA BAĞLI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancıların eğitimine yönelik olarak yayımlanan genelgesi doğrultusunda oluşturulan Darıca Geçici Eğitim Merkezi’nde Suriye müfredatına uygun eğitimler veriliyor. Yarım kalan öğrenimlerini bu şekilde tamamlama fırsatı bulan çocuklar, verilen müfredatın ışığında zorluk yaşamıyor. Öğrencilere sunulan müfredat, Suriyeli öğretmenler tarafından verilerek konulara daha vakıf ve adapte olmaları da sağlanıyor. Ayrıca Türk öğretmenin sunduğu Türkçe dersler ile çocukların sosyal alanda iletişim kurma sorunları ortadan kaldırılıyor.   

 

“DOKTOR, MÜHENDİS OLACAĞIM”

Geçici Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören mülteci çocukların yüzünde ise mutluluk hakim. Yarıda bırakmak zorunda kaldıkları okullarına, hiçbir ülkenin açmadığı kadar kucak açtığı Türkiye’de yeniden başlamak, onları fazlasıyla memnun ettiği sözlerinden anlaşılıyor. Bombaların, acıların ardından bıraktıkları hayallerine devam etmenin heyecanı ile okulda eğitim gören öğrencilerin hedefleri de dikkat çekiyor. Savaş bitene kadar burada eğitimlerini tamamlayıp, doktor olmak isteyen de var, mühendis olmak isteyen de.

 

SURİYELİ EĞİTMENLER DERS VERİYOR

Merkezde eğitim veren 29 öğretmen de adeta çocuklar kadar mutlu. Her biri kendi ülkelerindeki üniversitelerin önemli bölümlerinden mezun olan Suriyeli öğretmenler, Türkiye’nin, Kocaeli’nin kendileri gibi savaş nedeni ile gelenlere sahip çıkmasının çok değerli olduğunu söylüyor. “Arap ülkeleri başta olmak üzere hiçbir ülke Türkiye kadar bizi sahiplenmedi” diyen öğretmenler, Darıca’daki eğitim merkezinde çalışmanın kendilerini gururlandırdığını ifade ediyor. Kendilerinin de sevdiklerini, hayallerini bırakıp Türkiye’ye geldiğini kaydeden öğretmenler, “Biz ders verirken çocukların hayallerini düşünerek görev yapıyoruz’’ şeklinde konuşuyor.

 

NİTELİKLİ VE GÜVENLİ EĞİTİM

Suriyeli mülteci çocuklarına sağlıklı, nitelikli ve güvenli bir eğitim ortamı sunmak ve toplumla entegrasyonunu sağlamak amacı ile Geçici Eğitim Merkezi’nin hizmet verdiğini söyleyen okul müdürü Abdullah Aktan, ”İl Milli Eğitim Komisyonu tarafından seçilip görevlendirilen 29 Suriyeli ve Darıca Halk Eğitim Merkezi tarafından gönderilen 3 Türk öğretmen okulumuzda görev yapıyor. 8 derslikli okulumuzu bitiren öğrencilerimiz bakanlığımızın yabancı öğrencilere yönelik denklik ve yeterlilik sınavını kazandığı takdirde mezun oluyor’’ ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE’DE 230 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ

Suriyeliler için özel eğitim veren kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde 190 bin öğrenci mevcut. Devlet okullarında ise 40 bin olmak üzere yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız