FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Sümela Manastırı'nda 5. ayin

Sümela Manastırı'nda Ortodokslarca yapılan ayin saat 10.30 itibarıyla başladı.

15 Ağustos 2014 Saat: 13:53
Sümela Manastırı'nda 5. ayin
Sümela Manastırı'nda 5. ayin

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayin saat 10.30 itibarıyla başladı.

Ayin öncesi manastırın girişine gelen ziyaretçiler, Trabzon Valiliği tarafından kendilerine verilen giriş kartların görevlilerce kontrol edilmesinin ardından içeriye alındı.

Ayini yönetecek Fener Rum Patriği Bartholomeos, dini giysilerini giydikten sonra ayinin yapılacağı alana geldi. Ziyaretçiler, daha sonra Bartholomeos yönetiminde ayine başladı.

Ayin sırasında bir sorun yaşanmaması için manastır içinde Valilik, özel güvenlik, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri görevlendirildi. Manastır alanında sağlık ekipleri de hazır bulunduruldu.

"BU COĞRAFYAYI DAHA FAZLA HIRPALAMAYALIM"

Bartholomeos, ayinde yaptığı konuşmada, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimine değinerek, "Bu hafta devletimizin zirvesinde önemli gelişmeler yaşanmaktadır" ifadesini kullandı.

İlk kez halk oyuyla seçilen 12. Cumhurbaşkanının ay sonunda göreve başlayacağını anımsatan Bartholomeos, "Yine 12 yıl sonra, yine bir başbakanımız görev alacak. Hep birlikte tarihi süreçlerden geçmekteyiz. Tüm bu gelişmelerin halkımıza hayırlı olmasını dileriz. Bu vesileyle seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiyi candan kutluyoruz. Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu güzel makamda başarılı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bartholomeos, ay sonunda görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de hizmetlerinden dolayı teşekkür edip, güzel bir gelecek diledi.

Bartholomeos, bu güzel mekanın, yüzyıllar boyunca milyonlarca inançlı insanın ibadet yeri olduğunu da ifade ederek, "Sümela adeta bu doğa harikası içinde kendisini korumuş ve bugünleri beklemiştir. Üzülerek tespit ediyoruz ki Sümela'nın kutsallığını, birgün önemini hatta inancımızı rencide edebileceğini düşünen bazı kişi veya gruplar, bu yönde uğraşı içindedir. Tarihi bilgiden, kültür mirası değerlerinden ve insan saygısından yoksun bu çevreler Sümela'ya zarar veremeyeceklerdir. Maçka ilçesinin bu nadide zirvesi, Türkiyeli, Yunanlı, Rus, Ukraynalı, Polanyalı, Gürcü ve milyonlarca Ortodoksun dualarını birleştirmektedir" dedi.

Bartholomeos, atalarının zor şartlarda inançlarını koruyabildiğini söyleyerek, "Bugün de yüz binlerce Hristiyan benzer şartlar yaşamaktadır. Orta Doğu'da ve Afrika'da her gün daha da artan din ve mezhep kavgaları insanlığı tedirgin etmektedir" diye konuştu.

Maddi ve ekonomik konularda çareler üretebilen insanlığın, maalesef sosyal din ve inanç konularında başarılı olamadığını öne süren Bartholomeos, şunları söyledi:

"Kutsal mekanda tüm siyasal taraflara, özellikle din adına temsil gücü olan önder ve yöneticilere çağrıda bulunuyoruz; gelin dünyamızı, bu coğrafyayı daha fazla hırpalamayalım. Birbirimizi daha fazla tanıyalım ve sevelim. Fedakarlıklarda bulunalım, ödünler verelim, yeter ki genç insanlar, aileler, anneler ve babalar acılar çekmesin. Farklılıkları tanıyalım ve onları destekleyelim. Bugünkü ayinimizde ayrıca ülkemiz insanları ve komşumuz ülkelerde acı çeken, yerlerinden edilen halklar için dua ettik, inşallah dualarımız kabul olur."

Bartholomeos'un yönettiği ayin yaklaşık 2 saat sürdü. Ayinde din adamlarınca dualar edilip, ilahiler okundu. Bazı ziyaretçilerin gözyaşlarını tutamadığı ayinde, bazılarının da mumlar yakarak dualar okuduğu gözlendi. Sıcak havadan bunalan bazı kişiler, güneşten şemsiye ile korunmaya çalıştı.

Ayin sırasında Sümela Manastırı'na yaklaşık 655 kişinin girdiği, bunlardan yaklaşık 500'ünün ayin için geldiği, diğerlerinin ise görevliler ve basın mensupları olduğu öğrenildi.

Ayin, Hristiyan Ortodokslara şarap ve ekmek dağıtılmasıyla sona erdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız