FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sorun dershaneler değil, eğitim sistemi

Dershaneler kapatılırsa ne olur? Eğitim sistemi daha da mı gelişir? Tabiî ki zamanla neden olmasın. Peki, başarılı öğrenci profili değişir mi? Değişmez yine çalışan ve azmeden kişiler istedikleri bölü

20 Kasım 2013 Saat: 12:38
Sorun dershaneler değil, eğitim sistemi
Sorun dershaneler değil, eğitim sistemi

Dershaneler kapatılırsa ne olur? Eğitim sistemi daha da mı gelişir?

Tabiî ki zamanla neden olmasın.

Peki, başarılı öğrenci profili değişir mi?

Değişmez yine çalışan ve azmeden kişiler istedikleri bölüme yerleşir alt yapısı eksik olan ve kendini geliştirmeyenler yine açıktan açıktan okumaya devam eder.

Dershaneler artık hayatımızda öyle bir yer aldı ki neredeyse ilkokul birinci sınıfa başlayan çocuğu bile dershaneye yazdırır olduk.Fen lisesini Anadolu lisesini lise bittikten sonra hayalimizdeki üniversiteyi kazanmak dershanesiz neredeyse imkânsız hale geldi.

Hal böyle olmuşken dershanelere bu kadar muhtaç duruma gelmişken yaklaşık 1.5 yıldır dershanelerin kapatılıp kapatılmayacağını tartışıyoruz.

Peki dershaneler kapatılır mı? Bence hayır ama kısa sürede hayır.

Eğitim öğretim hayatımıza 20 yılı aşkın sürede yer eden bu kurumları öyle 2 senede kapatmak ya da özel okula dönüştürmek kolay değil.

Birçok dershane kendi içinde bile fiziki şartlar anlamında yetersiz olurken bunu özel okul haline dönüştürmek nasıl olacak.Dershanelerin fiziki ekonomik ve sosyal boyutu ayrı özel okulların şartları ayrı.Dershaneler özel okula dönüştürülmek istense şuanda var olan dershanelerin yüzde doksanı özel okul şartlarına uymaz.

Bunun sadece fiziki şartını düşünmemek gerekir.Şuanda 3 bini aşkın dershanede neredeyse 60 bin öğretmen istihdam ediliyor.Bu kadar öğretmen açığının olduğu ülkemizde bir de dershanede çalışanların eklenmesi ne kadar doğru olur.İşin asıl önemli boyutu ise ekonomik boyut.Her veli kendi bütçesine uygun dershaneye çocuğunu gönderirken dershanelerin kapatılıp özel okula dönüştürülmesinden sonra zar zor bin liralık dershane parasını ödeyen anne babalar 5 bin lira üzerinde olan kolej paralarını nasıl ödeyecek.Yanı özel okullar bir anlamda yine köylünün esnafın çocuklarının okuduğu yer değil yine parası olanın okuduğu kurumlar haline gelecek.

O zaman Ne yapılmalı?

Dershaneler kapatılsın ama aşamalı olarak kapatılsın.

Önce sınav sistemine bağlı olan üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik yapılıp öğrencilerin dershaneye gitme mecburiyeti ortadan kaldırılmalı.Daha sonra ise eğitim ve öğretim sistemi daha da geliştirilerek her ilde hatta ilçede fırsat eşitliği sağlanmalı.

Yani eğitim sisteminin sorunu aslında dershanelerde aranmamalı.Sorun sistemin bizzat kendisi.Sistem tümüyle ele alınıp sorun giderilmedikten sonra ne dershaneler kapatılmalı nede sistem üzerinde tartışma yapmalıyız.

ÖZKAN BAYRAM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız