FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu22° C / 22° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Son Tabliye Gururla Yerleştirildi

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün son tabliye yerleştirme törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldı. Kocaeli kafilesi, törende büyük gurur yaşadı

22 Nisan 2016 Saat: 13:22
Son Tabliye Gururla Yerleştirildi
Son Tabliye Gururla Yerleştirildi

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün son tabliye yerleştirme törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldı. Kocaeli kafilesi, törende büyük gurur yaşadı

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün son tabliye yerleştirme ve Altınova-Gemlik Otoyol kesimi açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Lütfi Elvan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın yanı sıra diğer davetliler katıldı.


SON TABLİYENİN VİDALARI SIKILDI
Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım ile birlikte, son tabliyenin vidalarını sıkma işlemini sembolik olarak gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı kısa konuşmada, önümüzdeki ay sonu hizmete girmesi beklenen köprü ile iftihar ettiklerini, köprünün ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, “Gerek Başbakanımıza, gerek tüm kabine üyelerimize, Ulaştırma Bakanımıza, tüm ekibine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


YATIRIM BEDELİ 9 MİLYAR DOLAR
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun 40 kilometrelik Altınova-Gemlik bölümünün, Türkiye’ye, millete ve Yalovalılara hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin hayata geçirilmesinde emeği olan Başbakan Davutoğlu’na, Bakan Yıldırım’a, yüklenici firmalara, mühendis ve işçilere teşekkür etti. Hizmete açılan bölümün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün devamında yer alan ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun hizmete giren ilk bölümünü oluşturduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun tamamının, 2018 yılında açılmasının planlandığını ve bu otoyolun, Türkiye’nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacağını belirtti.


ÖNEMLİ RAHATLAMA SAĞLAYACAK
Açılışını gerçekleştirdikleri 40 kilometrelik bölümün ve önümüzdeki ayın sonunda hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, bölgenin ulaşımında çok önemli bir rahatlama sağlayacağını da ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun açılışı yapılan bölümünün, halen 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya; İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün ise 1-1,5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında; yapımı devam eden İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ile İstanbul-İzmir Otoyolu’nu, 16 Ağustos’ta açılacak olan 3. Boğaz Köprüsü Yavuz Sultan Selim’i, Marmaray’ı, inşaları devam eden Avrasya Tüneli ve İstanbul 3’üncü havalimanını, hızlı tren hatlarını, toplam uzunluğu 400 kilometreyi bulan 315 tüneli ve geçen 13 yılda yapımı gerçekleşen ve projelendirilip yapımına başlanacak her alandaki diğer altyapı projelerini hatırlattı ve “Velhasıl Türkiye 13 yıldır gece-gündüz çalışıyor, inşa ediyor, yapıyor. Türkiye bu hizmetleri, bu yatırımları yapacak iradeye sahiptir.” şeklinde konuştu.


OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün ismini açıklamadan önce, ismin belirlenmesinde Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım ile istişare ettiklerini aktaran ve “Bizler kutlu bir tarihin varisleriyiz ve bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak, böyle bir neslin görevidir değil mi?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün adını ‘Osman Gazi Köprüsü’ olarak açıkladı. Konuşmasının sonunda 40 kilometrelik Altınova-Gemlik Otoyolu’nun hayırlı olmasını dileyerek, projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunan herkese şahsı ve milleti adına bir kez daha teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Gazi Köprüsü’nün açılışında da bir arada olma temennisinde bulundu. Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Bakan Yıldırım, Bakanlar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer yetkililerle birlikte otoyolun açılış kurdelesini kesti.


DAVUTOĞLU KONUŞTU
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmit Körfez Geçişi asma köprüsü son tabliye yerleştirme ve İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, Yalova/Altınova-Bursa/Gemlik Otoyol kesimi açılış törenindeki konuşmasına, “Bu tarihi ve hayırlı vesileyle bizi bir araya getiren Rabbimize hamdolsun” diyerek başladı. Projenin bütün Türkiye'yi kuşattığını ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İnşallah kadim başkentimiz İstanbul, bu projeyle İzmir'e bağlanıyor. Ama nasıl bağlanıyor biliyor musunuz? Dünyanın uzunlukta 4. büyük köprüsüyle ve 8 saatlik yolu, 3 saate indiren otoyoluyla bağlanıyor. Böylece Fatih Sultan Mehmet Han, Kocaeli'de Akçakoca ile Bursa'da Osman Gazi ile İzmir'de Caka Bey'le buluşuyor, şehzadeler şehri Manisa ile İstanbul birbirine komşu haline geliyor. Bu tarihi bir proje, bütün ülkeyi kuşatan bir projedir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız