CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu8.08° C / 9° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SOMALİLİ KIZLAR İSTANBUL'A GİTMİŞLER...

Diyanet İşleri Başkanlığının kontrolünde, geçen yıl eylül ayında Türkçe öğrenip eğitim görmeleri için Türkiyeye gelen, bir bölümü Gölcükteki Anadolu İmam Hatip Lisesine kayıt olan ve ilçedeki Kuran Ku

16 Nisan 2013 Saat: 17:17
SOMALİLİ KIZLAR İSTANBUL'A GİTMİŞLER...
SOMALİLİ KIZLAR İSTANBUL'A GİTMİŞLER...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kontrolünde, geçen yıl eylül ayında Türkçe öğrenip eğitim görmeleri için Türkiye'ye gelen, bir bölümü Gölcük'teki Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne kayıt olan ve ilçedeki Kuran Kursu yurdunda kalırken ortadan kaybolan Somalili 2 kız öğrenci bulunarak Gölcük'e getirildi.
Gölcük Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli İl Asayiş ekipleri tarafından başlatılan araştırmaları sonucu İstanbul'a gittikleri anlaşılan Somalili iki kızın, burada kendileriyle birlikte aynı ülkeden gelen arkadaş ve akrabalarıyla buluştukları, yaklaşık 10 gün onlarla kaldıkları belirlendi. Kocaeli ve İstanbul polisinin titiz çalışması sonucu bulunan iki genç kız daha sonra Gölcük'e getirildi. Bugün Gölcük Emniyet müdürlüğü'nde ifadeleri alınan kızların arkadaş ve akrabalarını özlediklerini, çarşıya çıktıklarında bilet alıp İstanbul'a gittiklerini söyledikleri belirtildi. İfadelerin ardından genç kızlar yeniden yurt yetkililerine teslim edildi. Gölcük'teki Anadolu İmam Hatip lisesi'nde 4 yıl boyunca eğitim görmeleri planlanan Somalili kızların eğitim masrafları Diyanet Vakfı tarafından karşılanıyor. Yaşları 14- 19 arasında değişen aynı zamanda da Türkçeyi iyi öğrenip konuşabilen Somalili genç kızlar 6 Nisan Cumartesi günü öğle saatlerinde "Çarşıya çıkıyoruz" diyerek ayrıldıkları yurda bir daha dönmemişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız