FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Soma İçin Yüzlerce Kişi Yürüdü

Soma’da göçük altında kalan 301 işçiyi anmak ve benzer acıların tekrar yaşanmamasını talep etmek amacıyla kent merkezinde yüzlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi

14 Mayıs 2015 Saat: 10:05
Soma İçin Yüzlerce Kişi Yürüdü
Soma İçin Yüzlerce Kişi Yürüdü

Soma’da göçük altında kalan 301 işçiyi anmak ve benzer acıların tekrar yaşanmamasını talep etmek amacıyla kent merkezinde yüzlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi

Soma’da meydana gelen ve 301 işçinin göçük altında kalarak hayatını kaybettiği facianın birinci yılı tüm ülkede olduğu gibi kentimizde de anıldı. Hayatını kaybeden 301 maden işçisini anmak ve özelleştirmeler ile denetim eksikliği gibi olumsuzlukları protesto etmek için yapılan yürüyüş, Merkez Bankası önünden başlayıp Sabri Yalım Parkı’nda son buldu. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrıcıları arasında olduğu yürüyüşe çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü de katıldı. AKP’nin iş güvenliği ve emek politikalarına karşı büyük bir tepkinin olduğu yürüyüşe Soma için İstanbul’dan yola çıkan Halkevleri üyeleri ve TÜVTÜRK’ten atılan işçiler de katıldı.

 

BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN

“Ücretli köle olmayacağız”, “Soma’yı unutma unutturma”, “Soma İşçisi onurumuzdur”, “Soma’nın katilleri hesap verecek”, “Taşeron çalışma yasaklansın” ve “Kaza değil cinayet” şeklinde  sloganların atıldığı yürüyüşün sonunda basın açıklamasını Mimarlar Odası Şube Başkanı Arsal Arısal okudu. Arısal sözlerine “13 Mayıs işçi katliamında Soma’da yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini saygıyla anıyor, yakınlarına ve tüm maden emekçilerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugün bu acıyı unutturmamak için böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız” diyerek başladı.

 

KATLİAMA DÖNÜŞMÜŞTÜR

Arısal, sözlerine şöyle devam etti: “Bu katliamın sebebi, uygulamaya konulan özelleştirme taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikiminin dağıtılması gibi neoliberal politikalardır. Özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla üretim, teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimi ve deneyimli uzmanı bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Kamusal denetimin de yeterli ve etkin bir biçimde yapılanmaması iş cinayetlerinin Soma’da olduğu gibi katliama dönüşmesine neden olmuştur.”

 

ACISINI HİSSEDİYORUZ

Arsal Arısal’ın kitle adına yaptığı açıklamadan sonra, sendikalaştıkları için işten çıkarılan TÜVTÜRK’teki işçiler adına da bir temsilci konuştu. TÜVTÜRK işçileri adına konuşma yapan TÜM-TİS örgütlenme Sekreteri Muharrem Demir, ülkemizdeki çalışma koşullarının her geçen gün ağırlaştığını belirterek “Somanın acısını hissediyoruz. Mahkemedeki  tiyatroyu gördük katillerin cezalandırılmasını istiyoruz. Her gün 4 işçi yaşamını yitiriyor. 1 işçi sakat kalıyor. Avrupa’da 1 dünyada 2’inci sıradayız. AKP korumasındaki işveren sendika çoğunluğunu sağladığını bildiği halde 48 arkadaşımızı kapının önüne koydu” şeklinde konuştu. Soma işçileri için yapılan eylem Demir’in açıklamasından sonra buldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız