FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.53° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sirmen-Karaosmanoğlu bir kez daha yarışırmı?

Ramazan Bayramı sona erdi,Ramazan ayı boyunca bilindiği gibi siyasetin en fazla konuşulduğu mekanlar iftar sofraları oldu,dolayısı ile Ramazan ayında “siyaset olmaz” diyenlerde büyük oranda yanılmış o

19 Ağustos 2013 Saat: 20:35

Ramazan Bayramı sona erdi,Ramazan ayı boyunca bilindiği gibi siyasetin en fazla konuşulduğu mekanlar iftar sofraları oldu,dolayısı ile Ramazan ayında “siyaset olmaz” diyenlerde büyük oranda yanılmış oldular.

Hafta başından itibaren Türkiye olanca hızı ile 30 mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçime kilitlenecek,yerel seçim sonrası Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçim gibi 2 önemli etap daha aşılacağından ilk mücadele ister istemez yerel seçimde yaşanmış olacak.

Kocaeli bilindiği gibi 82 il merkezine akraba olan bir kent,dolayısı ile Kocaeli genelinde başarılı olan bir siyasi parti Ülke genelinde de başarılı oluyor bu yüzden siyaset yapanlar için Kocaeli bir anlamda belirleyici etken oluyor.

2009 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı için karşı karşıya gelen Sirmen-Karaosmanoğlu arasındaki mücadeleyi Karaosmanoğlu kazanmış kazanırken de Gebze-Darıca-Dilovası ve Çayırova ilçelerinden büyük çapta oy almıştı.

Yerel seçime 7 ay kaldı,kalan bu süre içerisinde siyasi partilerde kendilerine seçim kazandıracak adayları bulmak adına anket üzerine anket araştırma üzerine araştırma yapıyorlar ki istedikleri neticeye kavuşabilsinler.

İşte bu hesabı yapan siyasi partiler yukarıda belirttiğimiz gibi Araştırma kuruluşlarının açıkladığı raporlar doğrultusunda ellerindeki malzemeyi hangi şartlarda kullanacaklarının hesabını daha bugünden yapmaya başlıyolar.

Geçtiğimiz hafta 30 mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde ObjectiveResearch Center (ORC) isimli araştırma firmasının Kocaeli‘de yaptığı, 4750 denek ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen anketin sonuçları açıklamış.

22-29 Temmuz tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yapılan anketin sonuçları yerel seçim öncesi ilimizdeki tercihler konusunda önemli bilgiler içeriyor.

ORC‘nin anket sonuçlarına göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında AKP‘nin oy oranı yüzde 44.5, CHP‘nin oy oranı yüzde 30.2 olarak gözüküyor.Büyükşehir‘de AKP ile CHP arasındaki fark, 15 puanın altında.MHP‘nin oy oranı yüzde 15.4, kararsızların oy oranı yüzde 6.1.AKP, CHP ve MHP dışındaki partilerin toplam oy oranı ise ancak 3.8 civarında.

Bu bilgilere göre Kocaeli Büyükşehir sınırları içinde AKP ile CHP arasındaki oy farkının özellikle 2011‘deki genel seçimlere göre bir hayli kapandığı görülüyor.2009 yerel seçimlerinde Büyükşehir‘de AKP yüzde 47.2, CHP yüzde 31.3, MHP yüzde 7.2 oy almıştı.2011 genel seçimlerinde ise, ilimizde AKP‘nin oy oranı yüzde 52.6‘yı bulmuş, CHP yüzde 24.6, oranında oy almıştı.

ORC‘nin anketinde, AkP, CHP‘li seçmenlere, “Partinizde Büyükşehir adayı olarak kimi görmek istersiniz?” sorusu da sorulmuş.AKP seçmenlerinin yüzde 67‘si “İbrahim Karaosmanoğlu” yanıtını vermiş.AKP seçmeninin yüzde 14‘ü farklı isimler söylerken, yüzde 6.3‘ü “Fark etmez” yanıtını verdi.

Aynı ankette, CHP‘li seçmenlerin yüzde 41‘i Büyükşehir adayı olarak Sefa Sirmen‘in, yüzde 20‘si Hikmet Erenkaya‘nın, yüzde 17‘si de Ali Akdemir‘in adını vermiş.

Yukarıdaki veriler ele alındığında gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimde Kocaeli‘li seçmenlerin yeni bir Karaosmanoğlu-Sirmen mücadelesini görmek istedikleri çok net bir şekilde görülüyor, Siyaseten her iki partide de pek çok isim dolaşsa da seçmen halen daha bu ikilinin dışında başka bir siyasi figür istemiyor.

Anket sonucundan da anlaşılacağı gibi AK Parti cenahında Karaosmanoğlu ile ilgili hiçbir endişe yok, bizim bu sütunlarda birkaç kez daha belirttiğimiz gibi AK Parti‘nin 2009 yılında kazandığı belediyelerdeki başkanları değişmek gibi bir sorunu olmayınca Karaosmanoğlu‘da yarışta tek kalmış durumda.

Kocaeli genelinde yaşayan vatandaşlar aradan yıllar geçse de Sefa Sirmen‘i ve onun hizmetlerini unutmuş değil,2009 yılında Karaosmanoğlu‘nun yanı sıra Başbakan Erdoğan ile de yarışan Sirmen çok büyük oy olmasına rağmen seçimi kazanamadı.

Son birkaç aydır Sefa Sirmen isminin daha çok İzmit ilçe belediye başkan adaylığı için konuşulduğunu siyaset ile ilgilenen hemen herkes biliyor, ancak parti içerisinde siyaset yapan pek çok isimde “Daha önce Kocaeli belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmış Sirmen‘in bir ilçeye aday olmasını biz sağlıklı bulmuyoruz” dediği de bir gerçek.

Ramazan ayının son iftarına katılmak için gittiğimiz İzmit‘te yürüyüş yolunda arkadaşlar ile sohbet ederken karşılaştığımız avukat Fahri Örengül‘de “Yüksel Bey Sefa Başkan ile bende görüştüm ve kendisinin büyükşehir adayı olmasını rica ettim o bizim efsane başkanımız kendisine Büyükşehir adaylığı yakışır” şeklinde konuşunca işlerin başka bir mecraya doğru gitmek üzere olduğunu anladık.

CHP Kocaeli il başkanı Yalçın Kuşkan hafta başından itibaren partisinin Kocaeli‘ndeki yol haritasını belirleyecek çalışmalara başlayacak ,işte bu çalışmalar sırasında Sefa Sirmen ile ilgili durumda netleşmiş olacak.

Karaosmanoğlu cephesinde herhangi bir sorun yok,Sefa Sirmen‘e de CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu tarafından yapılacak “gel aday ol” çağrısı sonrasında yol açılabilir,işte böyle bir süreç sonrası iş gelip “Kocaeli‘ndeki 15 puanlık fark kapanırmı.?” Sorusuna kadar gelecek.

Eylül ayına doğru bütün bu soruların cevabı büyük oranda netleşmiş olacak,bu yüzden kısa bir süre daha beklenildiğinde Karaosmanoğlu ile Sirmen arasında 2009 yılından sonra yeni bir mücadelenin daha yaşanıp yaşanamayacağı da belirlenmiş olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız