CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli15.13° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SİGORTALIYSANIZ DİKKAT !

Aylık bağlama oranlarında yapılan indirimlerle birlikte bugün 2.700 TLnin altında kazanç bildiren sigortalının ileride alacağı emekli maaşı, çalıştığı yıl başına düşüyor. Bir işverene bağlı olarak iş

21 Mart 2013 Saat: 09:39
SİGORTALIYSANIZ DİKKAT !
SİGORTALIYSANIZ DİKKAT !

Aylık bağlama oranlarında yapılan indirimlerle birlikte bugün 2.700 TL'nin altında kazanç bildiren sigortalının ileride alacağı emekli maaşı, çalıştığı yıl başına düşüyor.

Bir işverene bağlı olarak iş akdiyle çalışan bağımlı sigortalılar, yeni adıyla 4-a'lıların ve bağımsız çalıştığı için 4-b kapsamında sigortalı olanların sigortaya bildirdikleri kazanç asgari ücret veya asgari ücrete yakın bir seviyede ise, Ekim 2008 sonrasında çalıştıkları her gün kendilerine zarar olarak geri dönecek. İleride alacakları emekli aylıkları da artış göstermek bir yana, giderek azalacak.

Kasım 2012 sonuçlarına göre, Türkiye'de SSK (4-a) kapsamında 12 milyon 603 bin kişi var. Bağ - Kur'lu (4-b) sayısı ise 3 milyon 205 bin. Özellikle 4-a yani, SSK kapsamında olanların yaklaşık yüzde 38'i asgari ücretten SGK'ya bildiriliyor. 4-b'lilerde de bu oran yüzde 50'ye yakın. Tam rakamı bilinmemekle birlikte, ortalama 2700 TL altında kazanç bildirilenlerin sayısının, toplamın neredeyse yüzde 85'ini oluşturduğu, konuyla ilgili bürokratlarca söyleniyor. Bu da sigortalıların yüzde 85'inin, gelecekteki emekli aylıklarının mevcut düzenlemeden olumsuz etkilendiğini gösteriyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız