FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu24.47° C / 25° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SİGARADA ALKOL VAR...

Daha önce ABDde yapılan bir araştırma sigara firmalarının korkunç yüzünü gözler önüne sermişti.Sigarada alkolden öksürük ilacına, amonyaktan siyanüre kadar çok şaşırtıcı maddeler bulunmuştu. Türkiyede

9 Mayıs 2013 Saat: 13:50
SİGARADA ALKOL VAR...
SİGARADA ALKOL VAR...

Daha önce ABD'de yapılan bir araştırma sigara firmalarının korkunç yüzünü gözler önüne sermişti.Sigarada alkolden öksürük ilacına, amonyaktan siyanüre kadar çok şaşırtıcı maddeler bulunmuştu.

Türkiye'de ilk defa sigara içerisindeki katkı maddelerini kamuoyunun bilgisinesunan TAPDK, bunları, "Tütün Mamullerinde Kullanılan Girdiler" başlığıyla internet adresinden duyurdu.

TAPDK, Tütün Mamullerinin Zararlarından Korumaya Yönelik Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin "Kurum, tüketicinin bilgilendirilmesinisağlamak amacıyla bu madde uyarınca sağladığı bilgileri, ticari sır oluşturan özellikle ürün formülü bilgilerinin korunmasına özen göstererek halkın bilgisine sunar" hükmü gereğince, söz konusu maddeleri açıkladı. Kurum, 2012 yılında 6 sigara üreticisi firma tarafından piyasaya arz edilen 267 değişik markalı sigara mamulat çeşidinin üretiminde kullanılan girdileri, "katkı maddeleri", "sigara kağıdı", "kenar ek yeriyapıştırıcısı", "sigara kağıdı üzerinde kullanılan mürekkep","filtreleme maddesi", "filtre sargısı", "filtre yapıştırıcısı" ve "uç kağıdı ve uç kağıdı mürekkebi" başlıkları altında kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan listelere göre, sigaralarda 269'u (yanmış) katkı maddesi olmak üzere602 farklı girdi kullanıldığı ortaya çıktı."Katkı maddeleri" başlığıyla açıklanan listede, "anisaldehit, asetik asit, asetofenon, bal, benzilalkol, Bulgar gül yağı, etil alkol, gliserol, ıhlamur yağı, kakao özütüve tozu, karamel, karanfil yağı,laktik asit, mentol, meyan kökü tozu,nitrojen, ökaliptol, propilen glikol, rom, şeker, vanilya, yasemin veyıldız anason yağı"nın da aralarında bulunduğu 269 madde yer aldı. Sigara kağıdı için 25 (yanmış), kenar ek yeri yapıştırıcısı için 9 (yanmış), sigara kağıdı üzerindeki mürekkepte 35 (yanmış), filtreleme için 39 (yanmamış), filtre sargısında 51 (yanmamış), filtre yapıştırıcısında 37 (yanmamış), uç kağıdı ve mürekkebinde 137 maddenin (yanmamış) kullandığını belirlendi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız