CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu19.82° C / 19.82° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Sigara Yasağına Kesilen Cezayı Mahkemeye Taşıdı

Kocaelinde bir esnaf, iş yerinde sigara içildiği gerekçesiyle kesilen bin 500 lira para cezasının iptali için mahkemeye başvurdu. İl Tütün Kurulu denetleme ekipleri, ihbar üzerine Körfez ilçesindeki M

26 Şubat 2013 Saat: 18:47
Sigara Yasağına Kesilen Cezayı Mahkemeye Taşıdı
Sigara Yasağına Kesilen Cezayı Mahkemeye Taşıdı

Kocaeli'nde bir esnaf, iş yerinde sigara içildiği gerekçesiyle kesilen bin 500 lira para cezasının iptali için mahkemeye başvurdu.
İl Tütün Kurulu denetleme ekipleri, ihbar üzerine Körfez ilçesindeki Metin Aygül'ün iş yerine gelerek, tutanak tuttu. Tutanakta, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un ilgili hükümlerine bir kez aykırı hareket edildiği ifade edildi. Bu kapsamda Aygül'e, mahalli mülki amir tarafından bin 500 lira idari para cezası verildi.
Aygül'e gönderilen ceza tutanağında, ayrıca, "Kocaeli'nde denetimler sürekli ve titizlikle devam etmekte. Bundan sonraki denetimlerde iş yerinizde benzer şekilde yasaya aykırı hareket edildiği tespit edildiğinde, yasanın ilgili hükümleri çerçevesinde para cezası artırılacak." ifadeleri kullanıldı.
Para cezasına tepki gösteren Aygül, iptali için Körfez Adliyesi'ndeki Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Aygül, dilekçesinde, "Adresimde bulunurken içeriye giren tanımadığım kişiler, izin vermememe rağmen, sigara içildiğini, arama yapacaklarını söylemişler ve kimliğini göstermemişlerdir." dedi. Ekiplerin, izin vermemesine rağmen, iş yerindeki çöp kutusu ve tezgah arkasında arama yaptığını kaydeden Aygül, şunları kaydetti:

"Yerde kül bulduklarını ve çöp kutusunda izmarit bulduklarını söyleyip, 'sigara içiliyor' diye tutanak tutmuşlar. Ancak tutanak tarafıma verilmemiştir. Daha sonra Körfez Kaymakamlığı tarafından tarafıma iptalini istediğim ceza gönderilmiştir." Aygül, iş yerinde sigara içmediğini ve içirmediğinin altını çizerek, "İş yerine elinde sigara ile gelenleri dışarıya çıkartmaktayım. Bu arada, kül veya izmarit yere düşmektedir. Bununla birlikte iş yerimizin ayrı bir bölümünde, açık bir alanda içtiğimiz sigarayı kül tablasıyla çöp kutusuna boşaltmaktayız." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız