FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu24° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

SESSİZCE İLERLİYOR!

Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, parkinson hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavinin henüz bulunamadığını ancak hastaların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen belirtilerin tedavisini

9 Ocak 2013 Saat: 14:24
SESSİZCE İLERLİYOR!
SESSİZCE İLERLİYOR!

Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, parkinson hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavinin henüz bulunamadığını ancak hastaların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen belirtilerin tedavisinin önemli ölçüde mümkün olduğunu söyledi.

Parkinson hastalığının hareketlerde yavaşlama, istirahat halinde ellerde ve daha nadiren ayaklarda titreme, kaslarda sertlik ve denge bozuklukları ile kendini gösterdiğini, Türkiye’de yaklaşık 10 bin parkinson hastasının bulunduğunu belirten Dr. Nigar İnceköy, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi.

Dr. İnceköy, “Parkinson hastalığı, genellikle 20-80 yaşları arasında görülen ve büyük çoğunlukla idiopatik (kökeni ya da nedeni bilinmeyen) nörolojik bir rahatsızlıktır. Parkinson hastalığı belirtileri genellikle çok yavaş başladığı için çoğu zaman hastalığın başlangıç tarihi kesin olarak söylenemez.

Belirtilerin en önemlileri; uzuvların titremesi, kasların sertliği ve vücut hareketlerinin yavaşlığıdır. Ayrıca öne eğik duruş şekli, küçük adımlarla ve ayaklarını sürüyerek yürüme, yumuşak, hızlı ve aynı tonda konuşma da belirtiler arasında sayılabilir. Hastalığın tanısını koymak için özel bir laboratuar ya da görüntüleme tetkiki yoktur. Hekim, hasta ya da ailesinden aldığı ayrıntılı bilgi ve muayene bulgularına dayanarak tanı koyar. Ancak değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar parkinson hastalığı ile benzer belirtileri gösterdiği için zaman zaman tanıda karışıklığa yol açabilir. Örneğin psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, çeşitli zehirlenmeler, beyin tümörleri veya damar hastalıkları gibi dopamin hücrelerini etkileyen her türlü süreç parkinson hastalığına benzer belirtilere yol açabilir” dedi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar İnceköy, hastalığın tedavisi ile ilgili olarak, “Hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak hastaların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen belirtilerin tedavisi önemli ölçüde mümkündür. İlaçlar kadar egzersizler, psikoterapi, düzgün beslenme ve düzenli yaşam da oldukça önemlidir” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız