FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Serbest geçiş sistemi geliyor

Karayolları 1.Bölge Müdürü İsmail Kartal, İstanbulda köprü ve gişelerde hayata geçirmeyi planladıkları serbest geçiş sisteminin ay sonunda tamamlanacağını açıkladı. Kartal, İstanbulda önemli çalışmala

11 Ocak 2014 Saat: 15:34
Serbest geçiş sistemi geliyor
Serbest geçiş sistemi geliyor

Karayolları 1.Bölge Müdürü İsmail Kartal, İstanbul'da köprü ve gişelerde hayata geçirmeyi planladıkları serbest geçiş sisteminin ay sonunda tamamlanacağını açıkladı.

Kartal, İstanbul'da önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, ulaşımı rahatlatmak için bazı düzenlemeleri gerekli gördüklerini söyledi.

"Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde 'serbest geçiş' dediğimiz OGS ve HGS'yi birleştirerek transit geçiş sağlayacağız" diyen Kartal, bunun trafiğe önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Kartal, çalışmanın ilkinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanacağına dikkati çekerek, "Uygulama, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 31 Ocak'ta başlayacak" dedi.

Burada bazı testler yapılacağını belirten Kartal, daha sonra sistemin Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde uygulanacağını ifade etti.

'ÇALIŞMALAR, BU YIL TAMAMLANACAK'
Kartal, çalışmaların bu yıl itibarıyla tamamlanacağını vurgulayarak, uygulama sayesinde trafikteki yığılmaların önleneceğini aktardı.

Serbest geçişin trafik güvenliğine de katkı sağlayacağına işaret eden Kartal, şöyle konuştu:

"Çünkü, çok büyük bir zaman kaybı olmaktadır.Vatandaşlar zaman zaman HGS şeridinden OGS'ye, OGS'den HGS'ye geçerek trafikte dar boğaz yaratmaktadır.Serbest geçişle bu trafik dar boğazını ortadan kaldırıp normal akışı sağlamış olacağız.2 köprümüzden günde ortalama 430-450 bin araç geçiyor.Bu yeni uygulamamız köprü ve gişelerde yaşanabilecek yığılmaları engelleyecektir.Uygulamadaki amacımız da budur.

Taglarda 2 barkodlu araçlar da tek barkodlular da aynı şeridi kullanacak.HGS ve OGS her defasında sorgulama yapacak.Vatandaşların ayrıca işlem yapmasına gerek yok."

'MEVCUT SİSTEMDEN DAHA İYİ OLACAK'
Kartal, gişelerde depolama alanları bulunduğunu kaydederek, bazı sürücülerin yanlış "tag sırasında" beklemesi nedeniyle geçişlerde karmaşa oluştuğunu anlattı.

Söz konusu karmaşanın İstanbul trafiğinde uzun araç kuyruklarına neden olduğuna dikkati çeken Kartal, "Karmaşa veya kuyruk nedeniyle trafik hareketliliği oldukça düşmektedir, bu durumu ortadan kaldırmak için serbest geçiş sistemini yürürlüğe koyma çalışmalarımız devam etmedir.Hem trafik güvenliğini sağlamak hem de kapasite problemini ortadan kaldırmak için mevcut sistemden daha iyi olacağını düşünerek bu çalışmayı devam ettirmekteyiz" diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız